Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Świętokrzyskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 23 mar 2012, o 18:38 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Renata
Pałac w Łoniowie (woj. świętokrzyskie, pow. sandomierski) został zaprojektowany przez krakowskiego architekta Antoniego Łuszczkiewicza, a następnie wybudowany w 1885r dla rodziny Moszyńskich. Po wojnie obiekt przeszedł w ręce państwa. W latach 70-tych XX w. został wyremontowany i stał się siedzibą Domu Dziecka. Tak było do 2008r.
Wg informacji z dn. 01.09.2008 zamieszczonej na http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,35255, ... z1ps0mZVZI
pałac został sprzedany za 2,5 mln zł Spółce STP Investment z Bochni. Ma w nim powstać ośrodek szkoleniowo-rekreacyjny i hotel. Sandomierskie starostwo sprzedało pałac, ponieważ nie dało się go dostosować do wymogów, które miały obowiązywać tego typu placówki od 2010r.

Wokół pałacu rozciąga się ogromny park. Niestety teren jest ogrodzony i monitorowany. Obeszliśmy go dookoła, ale jedyne zdjęcia dało się zrobić od strony kościoła. Szkoda. Bardzo chciałam go zobaczyć z bliska. Dlaczego? To proste. Moszyńscy herbu Nałęcz to potomkowie króla Augusta II Mocnego i hrabiny Cosel (Anny Konstancji von Hoym). Otóż, Anna i August mieli troje dzieci – córki Augustę Annę Konstancję i Fryderykę Aleksandrę oraz syna Fryderyka Augusta. Druga z wymienionych córek wyszła w 1730r. za Jana Kantego Moszyńskiego, podskarbiego nadwornego, a następnie wielkiego koronnego.

Książka Kraszewskiego „Hrabina Cosel” stała na półce biblioteczki w moim rodzinnym domu i była objęta klauzurą "not for children" :) Kiedy pewnego pięknego dnia mogłam już sięgnąć po każdą książkę, wybrała właśnie tę :) Była tak ciekawa, jak to sobie wyobrażałam. Chociaż dalej nie wiem co było w niej tak gorszącego, że tak długo musiałam na nią czekać :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 23 paź 2015, o 15:06 

Imię: Rafał
Czy ktoś ostatnio zaglądał do Moszyńskich?? Na wakacjach remont szedł pełną parą - plan zakończenia był na jesień - ciekawe kiedy będzie można oglądnąć obiekt.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Świętokrzyskie