Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Świętokrzyskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 2 gru 2013, o 19:23 

Imię: Monika
Na samym początku zaznaczam, że mam pełne błogosławieństwo autorów zdjęć na publikację na naszym forum, co mogę udowodnić pokazując korespondencję mailową :). Przechodząc do rzeczy- dworek w Krzcięcicach zachował się w całości, a wybudowany został w połowie XIX w. Jadąc od strony Sędziszowa dworek znajduje się po lewej stronie ( a jadąc od Jędrzejowa po prawej), a otacza go zaniedbany dziewięciohektarowy park, który też pochodzi z tego okresu co dwór. Z drogi widać też resztki murowanego ogrodzenia. Całość należy do córki p. Zadęckich- Wandy. Budynek dworu jest w kondycji dostatecznej, park jest zaniedbany. Ponieważ moja rodzina mieszkała w Krzcięcicach, w opowieściach babci i mamy często przejawiały się historie z czasów, kiedy to dworek tętnił życiem. Bywała w nim i babcia i mama ( która dobrze się zna z Panią Wandą ), a w jej wspomnieniach pojawiają się hrabiny odziane w koronki spacerujące w cieniu parkowych drzew :). Na miejscowym cmentarzu znajduje się grób (z umieszczonym herbem) ostatniej szlachcianki Róży Husarzewskiej, która wyszła za mąż za pana Zadęckiego, który szlachcicem nie był. Obecna właścicielka to ich córka. Z parkiem otaczającym dwór wiąże się makabryczna historia- dawno temu pocisk z czasów wojny rozerwał dzieci, które go znalazły...
Zdjęcia pochodzą ze strony http://www.dwory.cal.pl/index.php zostały zrobione w sierpniu 2013r.

Załączniki:
krzcięcice2ok.jpg
krzcięcice2ok.jpg [ 184.94 KiB | Przeglądane 2735 razy ]
krzcięcice1ok.jpg
krzcięcice1ok.jpg [ 150.26 KiB | Przeglądane 2735 razy ]
krzcięcice3ok.jpg
krzcięcice3ok.jpg [ 124.51 KiB | Przeglądane 2735 razy ]
krzcięcice5ok.jpg
krzcięcice5ok.jpg [ 121.07 KiB | Przeglądane 2735 razy ]
krzcięcice6ok.jpg
krzcięcice6ok.jpg [ 121 KiB | Przeglądane 2735 razy ]

Post Napisane: 20 mar 2014, o 12:08 

Imię: Anna
Sprostowanie do powyższej wypowiedzi. Park przy dworze posiada powierzchnię 6,3 hektara. Całość należała do córki Państwa Hussarzewskich Wandy ( po mężu Zadęckiej), która zmarła w 1994 roku. Na miejscowym cmentarzu znajduje się grób ostatnich szlachcianek: Róży Hussarzewskiej oraz jej córki Wandy Hussarzewskiej (po mężu Zadęckiej). W tym samym grobowcu jest pochowany mąż Wandy Kazimierz Zadęcki. Obecnie właścicielami dworu są dzieci Wandy i Kazimierza.
Pozdrawiam Panią Monikę, dziękuję za zainteresowanie dworem. Uważam jednak, że moje sprostowanie jest konieczne, aby informacja była zgodna z prawdą :)

Post Napisane: 5 paź 2014, o 14:57 

Byłem tam w te wakacje, jak widać na moich fotkach, niewiele się tam zmieniło. Dworek wciąż stoi i widać że ktoś go dogląda ale raczej żywej duszy w nim nie uświadczysz. Ciężko go znaleźć, jest w bardzo zarośniętym parku a ja miałem takie nieszczęście że każdego kogo się pytałem o niego był nie miejscowy. W końcu znalazłem go na czuja, kierując się na stary niby park. Prowadziła do niego wąska dróżka pomiędzy drzewami z napisem na drzewie teren prywatny. Na miejscu nie spotkałem nikogo, ale na szczęście nie dostałem tez od nikogo ochrzanu.
Jak by co można go też obejrzeć i drogę dojazdową w moim filmie Krzcięcice - dwór

Załączniki:
Krzcięcice1.jpg
Krzcięcice1.jpg [ 249.46 KiB | Przeglądane 2259 razy ]
Krzcięcice2.jpg
Krzcięcice2.jpg [ 247.33 KiB | Przeglądane 2259 razy ]
Krzcięcice3.jpg
Krzcięcice3.jpg [ 185.08 KiB | Przeglądane 2259 razy ]
Krzcięcice4.jpg
Krzcięcice4.jpg [ 211.33 KiB | Przeglądane 2259 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Świętokrzyskie