Eksploratorzy
http://ww.eksploratorzy.com.pl/

Rogów - pozostałości założenia dworskiego
http://ww.eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=201&t=31833
Strona 1 z 1

Autor:  Gatoma [ 27 gru 2017, o 07:21 ]
Tytuł:  Rogów - pozostałości założenia dworskiego

Niewielka miejscowość Rogów ( powiat kazimierski, gmina Opatowiec) mogła poszczycić się istnieniem bardzo cennego, drewnianego dworu. Budynek, wzniesiony w 1685 roku z drzewa modrzewiowego, na kamiennej podmurówce był jednym z najcenniejszych zabytków świeckiego budownictwa drewnianego w Polsce.
Dwór miał plan prostokątny i nakryty był łamanym dachem polskim z lukarnami. Elewację frontową zdobił ryzalit z arkadami. Dwór posiadał piękne wnętrza o znaczeniu muzealnym. Uwagę zwracała przede wszystkim wysokiej klasy snycerka boazerii i sufitów. Niektóre wnętrza można zobaczyć na archiwalnych zdjęciach, publikowanych na portalu fotopolska.
Wokół dworu istniał piękny park w stylu angielskim. Drewniany dwór wraz z zabytkowym wyposażeniem spłonął w czasie II wojny Światowej.

Zachowały się tylko ruiny zabudowań gospodarczych oraz wieża widokowa. Powstały one jednak znacznie później, bo w połowie XIX wieku, gdy majątek należał do Skórzewskich. Skórzewscy byli właścicielami cegielni i z tego też materiału wzniesiono zabudowania gospodarcze oraz wieżę.

We wsi, do końca XX wieku, zachowały się dwa zabytkowe spichlerze drewniane. Jeden z nich, współczesny z dworem, już nie istnieje. Drugi, z 1719 roku, przeniesiono do skansenu w Tokarni.

Załączniki:
Rogów dwór archiwalne zbiory NAC.jpg
Rogów dwór archiwalne zbiory NAC.jpg [ 87.69 KiB | Przeglądane 584 razy ]
Rogów dwór ocalałe fragmenty zabudowan gospodarczych.JPG
Rogów dwór ocalałe fragmenty zabudowan gospodarczych.JPG [ 172.82 KiB | Przeglądane 584 razy ]
Rogów dwór fragment zdobień.JPG
Rogów dwór fragment zdobień.JPG [ 246.29 KiB | Przeglądane 584 razy ]
Rogów dwór baszta.JPG
Rogów dwór baszta.JPG [ 169.65 KiB | Przeglądane 584 razy ]

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/