Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Świętokrzyskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 21 wrz 2010, o 20:37 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Tomek
Piotrkowice (woj. świętokrzyskie, pow. kielecki, gm. Chmielnik)
W roku 1778 Joachim Tarnowski zbudował zespół pałacowy na wzgórzu nad miastem Piotrkowice. Wzgórze otrzymało nazwę używaną do dziś - Tarnoskała. I wszystko jest tu inaczej. Nie chodzi o to, że Piotrkowice nie są miastem. To przydarzyło się niejednemu miastu w XIX wieku. Jednak zespół pałacowy nie posiada pałacu jako takiego. Początkowo były to 4 pawilony wzniesione z miejscowego wapienia. Do dziś przetrwały 3 i są użytkowane przez przedszkole i szkołę. Park otaczający pawilony dziś jest bardzo zaniedbany. Na środku, pomiędzy budynkami, znajduje się studnia. Też inna. Jest ona bowiem wydrążona w skale wapiennej tworzącej wzgórze Tarnoskała. Do całego zespołu nie prowadzą żadne znaki turystyczne. Wejście też nie rzuca się w oczy, choć zastanawiać może istnienie muru. Mnie zastanowiło i przy następnym przejeździe przez Piotrkowice odnalazłem wejście. Dalej było długie podejście chodnikiem z kostki brukowej biegnącym pośród krzewów (byłem w wakacje, może do września to wszystko przycięto) i na koniec zadałem sobie pytanie, którego zadać nie powinienem: A gdzie jest pałac? Bo czegoś tu jednak brakuje albo właśnie miało tak być - inaczej.

Wejście w murze przy szosie Chmielnik - Kielce.

Obrazek

Pod samym szczytem zachowały się jeszcze fragmenty drugiego muru.
Ostatnie metry podejścia - tu teren już jest zadbany.

Obrazek

Obrazek

Pawilon z dobudowaną salą gimnastyczną.

Obrazek

Przedszkole

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 14 lut 2012, o 22:54 

Imię: Grzesiek
Piękne zdjęcia kolego, byłem tam pewnego lata, ciekawe info. A co do pałacu to faktycznie nie ma go ale to nie oznacza ze był. Jak dokładniej obejdziesz cały obiekt to znajdziesz ślady po owym pałacu. Pozdrawiam PTkol.7193

Post Napisane: 15 lut 2012, o 06:19 
Przyjaciel

Z informacji jakie odnalazłem wynikało, że brakuje tu tylko jednego pawilonu. Nie było tu pojedynczego budynku który można by nazwać pałacem. Oczywiście to nie znaczy, że informacje te nie zawierają błędów.

Obrazek

Post Napisane: 15 lut 2012, o 09:20 

A propos Piotrkowic. Przy szosie z Morawicy, w pół drogi z Lisowa, po wschodniej stronie stoi kamienna wieża. Nie znalazłem jej na żadnej mapie przedwojennej. Na oko zdaje się pozostałością holendra. Ma ktoś pojęcie, co to było?

Widoczek od wczoraj na stronie http://www.closeddoor.eu/russland/piotrkowice.html

Post Napisane: 15 lut 2012, o 09:45 
Przyjaciel

Mam wątpliwości co do jej holenderskości. Bliżej jej chyba do wapiennika. Też jej się kiedyś przyglądałem.

Obrazek

Post Napisane: 15 lut 2012, o 11:23 

Gdybym ja nie miał wątpliwości, to bym się nie pytał. Myślałem również nad wapiennikiem, ale wnętrze nieco za ładnie wyglądało - nie wypalone, a stoi w miejscu przewiewnym.
Znalazłem zdjęcia jakiegoś "miejscowego" z informacją, że to wapiennik. Za mało starych wapienników widziałem.

Post Napisane: 15 lut 2012, o 12:14 
Przyjaciel

Nieco podobny jest w Iłży

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 15 lut 2012, o 12:24 

Wyglada na to, że masz rację. Obejrzałem jeszcze starannie mapę okolicy na geoportalu. Są tam w pobliżu, za górką wyrobiska kamienia.

Post Napisane: 15 lut 2012, o 17:01 

Ja z kolei spotkałem taki obiekt czy to tez wapiennik?
Obrazek

Post Napisane: 16 lut 2012, o 10:30 

Mam różnicę między korpusem holendra a wapiennika: holender praktycznie zawsze ma okna.
Gleku, to na Twoim zdjęciu wygląda na nowocześniejszy wapiennik z kominem dla poprawy ciągu.

Post Napisane: 16 lut 2012, o 17:58 

Dzięki kolego, nigdy nie widziałem wapiennika wiec pytam, kiedys tylko ten w Iłzy ale tez nie miałem pojęcia co to jest, podejrzewałem ze cos zwiazane z jakims przemysłem ale nie ze tak wygląda wapiennik, więc jeszcze raz dzieki.

Post Napisane: 9 mar 2013, o 08:31 

Imię: marek
nie bylem tam ze 30 lat tarnoskala stoi jak stala lecz okolica sie zmienila.w miejscu sali gimnastycznej byly calkiem dobrze zachowane ruiny [nie wiem czego].zajmowaly powierzchnie tej sali wiec moze zostaly wykorzystane przy budowie.w pawilonie gdzie jest przedszkole[ten z gankiem]w latach 60 ub.w.mieszkala ostatnia dziedziczka p.kropaczek.wtrzecim pawilonie zachowala sie jedna sala z gzymsami i kominkiem.studnia jestbardzo gleboka [jak nas p. wozna zagonila dociagniecia wody schodzila cala przerwa]pisze nas bo przy kole byl drag przy ktorym stawalo kilka osob.wchodzac pod gore w polowie drogi po lewej stronie ruiny jakis zabudowan[widac kanaly wentylacyjne ]chodzac po parku ktory jest bardzo zaniedbany mozemy znajsc kamienna laweczke kamienne schodki ktorych juz nie widac resztki murow jakies ruiny piekne deby sosny.tylko trzeba sie przeciskac przez krzaki.natomiast jesli chodzi o okragly obiekt miedzy piotrkowicami a lisowem jest to wapienniak.uzytkowany do 60 lat ub.w.zdarzyl sie smiertelny wypadek[pracownik ulegl poparzeniu przy zasypywanju pieca]od tej pory stoi nie uzywany.wrobisko bylo niedaleko pieca lecz zostalo zasypane smieciami.mam zdjecia ale ze jestem starej daty nie umiem ich zamiescic

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Świętokrzyskie