Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 162 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 27 maja 2011, o 20:52 
Bratnia dusza

Imię: Rob
Gdzie się znajdowała ta "Dorotka" ??

Post Napisane: 27 maja 2011, o 22:02 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Tutaj, dobrze widać dekiel szybu.

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Post Napisane: 28 maja 2011, o 09:07 
Bratnia dusza

Coś mi się ta mapa nie wyświetla :bad:

Post Napisane: 28 maja 2011, o 10:34 
Administrator

Imię: Leszek
Wpisz sobie w zumi Zabrze, Dorotki - w prawo jest przedłużona jako Rogoźnicka. W lewo (czyli w górę) odchodzi od niej Kłosowa, a zaraz potem w prawo (czyli w dół) gruntowa bez nazwy. Jakieś 100 metrów na południe od Rogoźnickiej, na lewo od gruntowej jest zagajnik, w którym widać dekiel.

Załączniki:
dorotka.jpg
dorotka.jpg [ 143.7 KiB | Przeglądane 1324 razy ]

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński
 Zobacz profil GG  

Post Napisane: 28 maja 2011, o 15:21 
Bratnia dusza

Teraz to rozumiem :D i po przybliżeniu mapy zauważyłem, że na deklu znajduje się "jakiś" otwór :jupi:

Googlowa mapa ukazująca dekiel z otworem:

Obrazek

Post Napisane: 30 maja 2011, o 21:41 

Imię: Marcin
neptun505z napisał(a):
Gdzie się znajdowała ta "Dorotka" ??

Hehe, aż musiałem sprawdzić czy wcześniej nie załączałem linku do jej lokalizacji - załączałem :D (kiedy pisałem o szybach peryferyjnych)

Ale do rzeczy
W 1996 (wtedy akurat przerzucili mnie do MP-4 czyli elektryczny pozaprzodkowy) chodziłem na przeglądy rozdzielni na Dorotkę. Z tego co pamiętam była tam taka malusia wieża (coś może nawet mniejszego niż na Wujku koło mostu podsadzkowego) i kołowrót - trochę większy niż EKO-30. W sumie bardziej to przypominało większą studnię. Wentylator też nie był imponujących rozmiarów (dyfuzor z blachy stalowej miał jakieś 3m wysokości). Tyle pamiętam - jakoś specjalnie wtedy nie zwracałem na to uwagi - pewnie dlatego, że będąc młodym sztajgrem dostałem ekipę starych wyjadaczy, na których musiałem wymuszać zakładanie uziemiaczy (a rozdzielnia była spora, zasilana z 3 stron, więc ryzyko duże, ale "inżynier, co wy tam wiecie, my już to tyle razy czyścili", a potem okazało się, że poszło napięcie zwrotne przez rozdzielnię 500V i już tacy pewni nie byli).
W tym czasie szyb Dorotka nie pełnił już funkcji szybu wentylacyjnego (był otamowany). Było do niego dojście z poziomu 530, taki wąski ganek - wytyczna pokładu (którego, to już nie pamiętam). Kiedyś na nocnej zmianie poszedłem tam, ale w połowie drogi był spory obwał. Wyrobisko było drożne, ale jak spojrzałem w górę, to wolałem zawrócić :) (jeszcze musiałbym się tłumaczyć, że byłem tam a nie na alpinie na 850 :D).
Nocki na M-6 (elektryczny - roboty przygotowawcze) były ciekawe. W 90% przypadków po 2 godzinach nie miałem co robić i zwiedzałem kopalnię (raz tuż po przyjściu do przodka usłyszałem nawet: "sztajger idźcie już bo ich płuca bolą" ;) ). Pozostałe 10% to syfne awarie z telefonami od naczalstwa włączając w to dyrektora (o 2 lub 3 w nocy budzili dyrektora, bo jakiś wentylator stanął :glupek: ).

Post Napisane: 3 cze 2011, o 17:33 

# Leśny należał do kop. Makoszowy. Był to szyb wentylacyjny i sięgał do poziomu 400 (nie jestem pewny głębokości). A z innej beczki, na #Północnym była wieża wyciągowa. Jak ktoś już wcześniej wspomniał miał to być szyb materiałowy. Plan był dobry (pomimo fatalnej lokalizacji), bo zgłębiono go do poziomu 850m i dzięki dużej średnicy skończyłby się problem z opuszczaniem dużego materiału: np. sekcji czy ringów itp. Zbudowano nawet łaźnie i część pozostałej infrastruktury; mówi się, że zabrakło "dwa lata komuny" żeby wszystko ruszyło. Niestety finał jest taki, że szyb pozostał w zasadzie bez dojazdu, wieże zlikwidowano a maszynę wyciągową kupiło PBSz.

Post Napisane: 8 cze 2011, o 14:49 
Bratnia dusza

Jaką wieżę miał #"Leśny" ??

Post Napisane: 20 cze 2011, o 20:08 

Imię: Karol
Petelicki napisał(a):
Heh, jakiś czas temu naszło mnie żeby go sobie wrzucić :) Historyczny, bo przedział Ib został odcięty. Po prostu pół wieży odcieli.

dopiero teraz znalazłem zdjęcie obrazujące wieże I po odcięciu przedziału Ib

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 20 cze 2011, o 21:01 
Bratnia dusza

O co tu chodzi ?? Jeden przedział usunęli, kawałek głowicy pomalowali, a budynek nadszybia wygląda jakby był po remoncie :echh:

Post Napisane: 21 cze 2011, o 05:57 

Petelicki napisał(a):
14.11.2009 Widok na zjazdowo-materiałow-wydobywczy Szyb I i wydobywczo-materiałowo-zjazdowy Szyb II.

Obrazek

tutaj widać ze już był po remoncie. Nie wiem jaki był sens obcinania samych zastrzałów ale obecnie z waszych wypowiedzi można stwierdzić ze pogorszyła się stateczność konstrukcji. Tak to już jest jak kopalnia działa na własną rękę zamiast oprzeć się ekspertyzami

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 21 cze 2011, o 12:59 
Bratnia dusza

Po co to remontowali jak się to nadaje do likwidacji ??

Post Napisane: 21 cze 2011, o 14:30 

taka polityka zakład ginie na rzecz sośnicy

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 22 cze 2011, o 12:00 
Bratnia dusza

Zakład całkowicie nie zostanie zamknięty ?? Bezpośrednią przyczyną są wyczerpujące się złoża czy po prostu polityka ??

Post Napisane: 23 cze 2011, o 12:00 

Imię: Marcin
Zaniechanie z lat 90. kiedy trzeba było budować nowy poziom (ok. 1000-1050m). Nawet były takie plany - sam widziałem studium wykonalności z możliwymi wariantami pogłębienia i wykorzystania szybów.
Chociaż generalnie, kop. Makoszowy ma dosyć nieszczęśliwie usytuowane szyby (tzn. w momencie, kiedy ją budowano, nie było źle, bo eksploatowano pokłady do uskoku kłodnickiego (jakieś 2km na południe od szybów; ok. 200-300m zrzutu w obszarze kopalni - pokłady po południowej stronie uskoku są właśnie o tyle głębiej niż po północnej; bliżej szybów jest jeszcze uskok Saary o mniejszym zrzucie). Obecnie praktycznie wszystkie zasoby znajdują się na południe od uskoku kłodnickiego. Złoże generalnie zapada na południe a obszar kopalni jest mocno wydłużony (podobnie zresztą jak kop. Bielszowice). Przekopy mają po 5-6 km długości i pociąg jedzie do końca przekopu 45 minut (+ drugie tyle na dojście do przodka, co przy pracy w temp. powyżej 28 st C daje rzeczywisty czas pracy na zmianie maksymalnie 3 godziny!). Pamiętam, że na poz. 850 ostatnim pokładem udostępnionym był pokład 401 (na 660 - 358/1). Żeby dostać się do grupy siodłowej w tej partii, trzeba by właśnie wybudować poziom 1000 - 1050 (lub nawet głębszy). Z tym, że w obecnych warunkach, poziomy są niezbędne tylko i wyłącznie ze względu na dobrą wentylację (dopływ świeżego powietrza, czyli od strony szybu wdechowego) - technika odstawy urobku taśmociągami i dostawy materiału kolejkami podwieszanymi jest na tyle dobrze rozwinięta, że można się obyć bez wyrobisk poziomych (nie jest to wygodne, ale można). W ostateczności można wydobywać podpoziomowo, ale znacznie zwiększa pogarszają się warunki pracy.
I tu dochodzimy do sedna - najbliżej tej partii złoża znajduje się szyb VI kopalni Bielszowice (materiałowo/zjazdowy dosyć nowy, o dużym przekroju, duże klatki, już udostępnia poz. 1000 a ma być pogłębiony do 1300m). Z drugiej strony tej partii złoża są szyby w Bojkowie. A szybem wydechowym jest szyb Południowy kop. Makoszowy (530m i na upartego wcale nie musi być więcej). Wydobycie może iść taśmociągiem na Sośnicę lub na Bielszowice a nawet na Knurów (teoretycznie i na Budryk, ale to teraz inna firma).
Tak więc prawdopodobna decyzja o podziale złoża pomiędzy Bielszowice i Sośnicę (lub Knurów) nie jest pozbawiona racjonalnych przesłanek.
Co mnie osobiście, jako byłego sztajgra na Makoszowach boli.

Post Napisane: 24 cze 2011, o 12:40 
Bratnia dusza

CZyli powolny zgon kopalni :sad: :placze:

Post Napisane: 17 lip 2011, o 11:52 

Imię: tomek
Pracowałem w latach 80tych na oddziale W1 i sporo sie pokopalni nachodziłem - od poziomu 300 do 850 Szyb leśny był o tyle interesujący że nie miał rząpia tzn można było na poziomie 400 wejść do szybu, spojrzeć w gorę i było widać świecący punkcik ( niebo ) pewnie nie było to zbyt bezpieczne, ale tak było.

Post Napisane: 17 lip 2011, o 12:14 

Czy ktoś z was wie coś na temat szybika łaczącego poziomy 300 i 400 ktorego nadzybie bylo zlokalizowane tuz za obecna tamą oddzielającą Guido od Makoszów. Obecnie szybikiem tym idzie całe odwadnianie z kop Guido. Sadzę że ten szybik zbudowano w latach 30tych gdy na Guido zakończono ciągnięcia urobku szybami, ale wegiel z rejonu guido wydobywano nadal z tym że transportowano go na makoszowy na poziom 400 do skpu. W latach 80tych idąc z Makoszów na Guido mijało się dojście do tego szybika polewej stronie. Na poziomie 400 dojścia do niego już nie było

Post Napisane: 17 lip 2011, o 12:19 

jeśli chodzi o wspomnienia z kopalni to też pamiętam przygodę z szybu gdy w czasie jazdy w górę wybiło zasilanie. Wyglądało to tak: Pół sekundy jazdy rozpędem w górę pół sekundy swobodnego spadku, czyli razem ok 1 sekundy stanu zblizonego do nieważkości i na końcu potężne szarpnięcie, a potem 15minut oczekiwania w unieruchomionej klatce

Post Napisane: 19 lip 2011, o 21:01 
Bratnia dusza

To było na pewno straszne :sad:

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 162 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli