Eksploratorzy
http://ww.eksploratorzy.com.pl/

Urszulin w powiecie włodawskim
http://ww.eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=222&t=17512
Strona 1 z 1

Autor:  trobal [ 19 cze 2013, o 07:47 ]
Tytuł:  Urszulin w powiecie włodawskim

W centrum wsi znajdują się dwa pomniki przypominające wydarzenia z czasów II wojny światowej.

Obrazek

Starszy z pomników - wystawiony przez Związek Kombatantów - przypomina ofiary z 25 kwietnia 1944 roku. Jak napisano na pomniku była to akcja sabotażowa AK. Opis wydarzeń dostępny w przewodniu turystycznym wydanym przez Urząd Gminy jest nieco inny. Do Włodawy przyjechać miała ekspedycja złożona z Niemców i Ukraińców w celu ustalenia przyczyn zniknięcia ukraińskiego kuriera. Możliwe, że okupanci mieli też przeprowadzić pacyfikację wsi. Zauważono, że miejscowa ludność rozkrada ziemniaki w kopców przygotowanych do wywiezienia jako kontyngent. Do tych osób otworzono ogień i w wyniku ostrzału były 23 ofiary śmiertelne (dorośli i dzieci). Być może informacja o akcji sabotażowej dotyczy właśnie tego rozkradania kopców kontyngentowych? Na pomniku nie ma informacji o tym, że później okupanci przeprowadzili przeszukania we wsi. Wielu mieszkańców aresztowano i wywieziono do obozu koncentracyjnego w Majdanku.

Tablica umieszczona na pomniku jest mało czytelna. Matowe litery na lśniącym tle były czytelne dopóki płyta nie utraciła połysku.

Obrazek

Drugi pomnik ustawiono w roku 2012 z inicjatywy Fundacji "Pamięć która trwa". Poświęcony jest ofiarom egzekucji z 28 maja 1942 roku pochowanych w kilku bezimiennych mogiłach.

Obrazek

Obrazek

Prawdopodobnie lokalizacja mogił nie jest znana. Jednak przewodnik turystyczny zawiera jeszcze jedną informację: rozstrzeliwanie ukrywających się Żydów w Urszulinie trwało do końca wojny. Cytat z przewodnika:

Cytuj:
Żydów w Urszulinie wymordowano w dniu 28 maja 1942 roku. Zginęło wtedy około 20 mieszkańców Urszulina i okolic tego wyznania. Zakopano ich w kilku zbiorowych mogiłach. W Urszulinie znajdował się posterunek policji, dlatego rozstrzeliwania Żydów trwały do końca wojny. Za zabudowaniami majątku zamordowano większą grupę Żydów, którzy ukrywali się w pobliskich zabudowaniach. Nie ustalono, skąd pochodzili.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/