Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pomniki i miejsca pamięci » Pomniki II WŚ » Pomniki II WŚ - Lubelskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 17 paź 2010, o 13:35 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Tomek
Obóz koncentracyjny w Budzyniu powstał w 1942 roku. Wykorzystano baraki powstałe jako stajnie dla koni potrzebnych w taborach ruszających za Wehrmachtem na wschód. W obozie przebywała ludność żydowska. Jak w wielu innych podobozach KL Majdanek więźniowie wynajmowani byli do prac przez firmy niemieckie. W przypadku Budzynia głównym "najemcą" taniej siły roboczej były zakłady Heinkla zajmujące budynki dawnej fabryki amunicji. Przez kilka miesięcy w latach 1943-1944 obóz był obozem samodzielnym - oddzielonym administracyjnie od Majdanka. Załoga niemiecka obozu brała udział w wysiedlaniu ludności żydowskiej z Bełżyc. W obozie przebywało jednocześnie do 4 tys. więźniów. Liczbę ofiar szacuje się na 800-1000. Nie wlicza się do niej transportu Żydów przysłanych z Niemiec i skierowanego do Rachowa pod Annopolem gdzie wszystkich uśmiercono.

Dziś teren obozu jest częściowo zalesiony lub zabudowany i przypomina o nim pomnik będący pod opieką harcerzy. Znajduje się on przy szosie Kraśnik - Urzędów. Więcej informacji o obozie można znaleźć na stronach Kraśnickiego Towarzystwa Regionalnego (strona z ramkami, bezpośredni link do artykułu)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 17 paź 2010, o 19:47 
Administrator

Imię: Jarek
Już dawno nie widziałem tak prostej i naturalnej w swoim wyrazie "kompozycji" upamiętniającej tak tragiczne miejsce.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 17 paź 2010, o 20:00 
Przyjaciel

A ja zapomniałem dodać, że w miejscu tym dochodziło i do innych zbrodni. Stąd krzyż oraz podane lata 1939-1945 a nie tylko lata 1942-1944 gdy działał obóz. Nie wiem jak było podczas funkcjonowania władzy ludowej - wtedy też w okolicy działy się rzeczy złe za sprawą utrwalaczy. Jak myślę to wszystko razem mieli na myśli twórcy tej formy upamiętnienia, a nie tylko sam obóz. No i w Kraśniku funkcjonowały trzy obozy, a nie tylko ten jeden. Dwa obozy pozostałe były obozami pracy dla Żydów.Podobnie jak w Poniatowej ale nie wiem czy temat Poniatowej ruszać bo może już o obozie było, a ja źle szukam?

Obrazek

Post Napisane: 19 sty 2012, o 01:49 

Imię: danka
To zdjęcie przedstawia miejsce upamiętniajace, natomiast sam obóz znajdował się w innym miejscu - nie w lesie, a po drugiej stronie ul Urzędowskiej, na dzisiejszym terenie domków jednorodzinnych, pomiędzy ulicami Mickiewicza, Cichą i Popiełuszki, tutaj jest dokładne umiejscowienie baraków obozu na mapie Kraśnika:
http://www.krasnik.pl/uploads/images/ak ... zynmap.jpg

Post Napisane: 20 sty 2012, o 13:23 
Przyjaciel

Nic więcej poza miejscem pamięci przy drodze Kraśnik - Urzędów tam nie widziałem, a bez zdjęć tematu by na forum nie było. Dzięki za mapkę :)

Obrazek

Post Napisane: 22 mar 2013, o 11:39 

Imię: Piotr
Oznaczenie lokalizacji (kolor sepia) zrobiłem na podstawie danych z książki "Ale jednak czuję i żyję… Pamiętnik więźnia obozu pracy w Budzyniu" (nowość!)
http://krasnik24.pl/index.php/news-left ... w-budzyniu

Załączniki:
Komentarz: Mapka pokazująca przybliżoną lokalizację obozu koncentracyjnego na Budzyniu.
Zima 13z.jpg
Zima 13z.jpg [ 134.93 KiB | Przeglądane 748 razy ]
Komentarz: Mapka Budzynia z 2 II 1943 r. Prostokąt z 8 barakami to pierwotne miejsce obozu.Na fotce z geoportalu (kolor sepii).
budzyn1_b.jpg
budzyn1_b.jpg [ 93.87 KiB | Przeglądane 747 razy ]

Post Napisane: 27 mar 2013, o 17:08 

Rozmieszczenie i identyfikacja budynków w Kraśniku Fabrycznym ze szkicu Legeplan der Siedlung-Budzyń z 2 III 1943r. Oczywiście to przypuszczalna identyfikacja sporządzona przeze mnie..(.p.s.256 kb na plik to stanowczo za mało...)

Załączniki:
Komentarz: Rozmieszczenie i identyfikacja budynków w Kraśniku Fabrycznym ze szkicu Legeplan der Siedlung-Budzyń z 2 III 1943r
Zima 131zzzgg.jpg
Zima 131zzzgg.jpg [ 223.45 KiB | Przeglądane 700 razy ]

Post Napisane: 6 kwi 2013, o 20:49 

Zdjęcia jednego z baraków obozu w Budzyniu (skan z książki "A jednak czuję i żyję- Pamiętnik więźnia obozu pracy w Budzyniu" - Marceli Stark).
Druga fotka to montaż który zrobiłem z tych dwóch fotek aby pokazać wygląd całego baraku.

Załączniki:
Komentarz: Opis na skanie.
skanuj0008nn.jpg
skanuj0008nn.jpg [ 239.74 KiB | Przeglądane 614 razy ]
Komentarz: Opis na zmontowanym skanie.
Zima 135kkm.jpg
Zima 135kkm.jpg [ 200.28 KiB | Przeglądane 614 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Pomniki i miejsca pamięci » Pomniki II WŚ » Pomniki II WŚ - Lubelskie