Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Synagogi » Synagogi - Śląskie
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 19 lip 2009, o 18:31 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 7409
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Żarki - woj. śląskie, pow. myszkowski

Dawna synagoga, wybudowana w 1870 roku, po wojnie (w latach 1953-57) przebudowana (powiększona) i wykorzystywana jako dom kultury. Obecnie, dzięki funduszom unijnym ma jej zostać przywrócony pierwotny wygląd.

Na początek trochę starych zdjęć (z portalu Wirtualny Sztetl):

Rok 1940:

Obrazek


Rok 1950:

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Początek przebudowy (rok 1953):

Obrazek


I zdjęcia współczesne:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 19 lip 2009, o 18:40 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 7409
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
I jeszcze fragmenty dwóch artykułów wspominających o restauracji żareckiej synagogi:

Nasze Miasto

Cytuj:
Dawna synagoga w Żarkach będzie odnowiona
04.01.2008

W tym roku rozpocznie się remont Miejskiego Domu Kultury mieszczącego się w budynku dawnej synagogi. Obecnie jego działalność jest praktycznie sparaliżowana. Zajęcia odbywają się jedynie w małych salkach.

Decyzją komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej wyłączona została z użytkowania sala widowiskowa. Wszystko wskazuje jednak na to, że ośrodek zostanie wyremontowany a życie kulturalne znów zacznie w nim tętnić.

Projekt przebudowy domu kultury jest już na ukończeniu. W tym roku istniejący strop zastąpiony zostanie ognioodpornym, podobnie jak wszystkie elementy wyposażenia i wystroju wnętrz. Udrożnione zostaną także drogi ewakuacyjne. W pierwszym etapie modernizacji wymieniony zostanie grożący zawaleniem dach. Cały budynek jest w bardzo złym stanie technicznym. Na wymianę czekają wszystkie instalacje i okna.

Całkowicie zmieni się frontowa elewacja, której przywrócona zostanie oryginalna forma. Po wojnie ściana od ul. Moniuszki został przebudowana, co całkowicie zmieniło architekturę budynku. Projekt zakłada, zgodnie z sugestiami, wybudowanie kilku dodatkowych sal do prowadzenia zajęć. Obecny układ pomieszczeń powoduje, że jest on całkowicie niefunkcjonalny. Dzięki zagospodarowaniu poddasza i salkach zlokalizowanych na półpiętrze, znacznie zostanie powiększona powierzchnia użytkowa.
[...]
Realizacja I etapu, w oparciu o wykonawcę wyłonionego w drodze przetargu, rozpocznie się w drugiej połowie tego roku a zakończy w grudniu 2009 r. Terminy realizacji inwestycji mogą jednak ulec zmianie, bo wszystko zależy od wdrażania Programu Subregionalnego.
Krzysztof Suliga - POLSKA Dziennik Zachodni


Gazeta
Cytuj:
Paulini i Żarki znów zdobyli unijne fundusze
Tomasz Haładyj 2009-04-10, ostatnia aktualizacja 2009-04-10 21:55

Klasztor Ojców Paulinów dostanie 4 mln zł, a Urząd Miasta w Żarkach 3,4 mln zł unijnej dotacji. Rezultat konkursu rozpisanego przez marszałka województwa śląskiego do końca był zagadką.[...]

Wśród 14 szczęśliwców są dwaj z regionu częstochowskiego. Gmina Żarki otrzyma pieniądze na dokończenie przebudowy dawnej synagogi, w której znajduje się dom kultury. Sala widowiskowa od wielu miesięcy jest zamknięta, ponieważ nie spełnia wymagań przeciwpożarowych

- Dzięki pieniądzom z Unii dokończymy jedną z najważniejszej inwestycji w naszej gminie - cieszy się burmistrz Klemens Podlejski.

Na pierwszy etap remontu synagogi Żarki dostały wcześniej 740 tys. zł z puli pozakonkursowej unijnych funduszy. Za to m.in. wymieniany będzie dach. Wygranie w konkursie 3,4 mln zł pozwoli na kompleksową rekonstrukcję i modernizację zabytku według projektu architekta Tomasza Ulmana.[...]

_________________
— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 22 mar 2010, o 21:27 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 20:46
Posty: 4441
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Żarki w powiecie myszkowskim

Na portalu społeczności żydowskiej (http://www.jewish.org.pl/index.php?opti ... &Itemid=57) wyczytałam, iż remont miał się rozpocząć w połowie 2008 roku. Z tablicy informującej o budowie wynika, że rozpoczął się on jakoś rok temu. Hmmm, po tym roku stan zaawansowania robót, jest jakiś mizerny :bad: No i te niezabezpieczone okna...

Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 45.59 KiB | Przeglądane 1520 razy ]


Drugi etap przebudowy (choć nie wiem, czy pierwszy jest skończony :? ) ma datę końcową ustaloną na 30.06.2011.

Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 55.55 KiB | Przeglądane 1520 razy ]


No ale może te powolne remontowanie wynika z tego, że w dawnej synagodze, a obecnym domu kultury straszy duch rabina :roll:

Cytuj:
Po zmroku nikt nie odważy się zostać sam w miejskim domu kultury w Żarkach na Śląsku. W budynku straszy duch rabina!

Dziwne trzaski, przeraźliwe szumy wiatru, tajemnicze jęki. Po zmroku nikt nie odważy się zostać sam w miejskim domu kultury w Żarkach na Śląsku. Mieszkańcy miasteczka są przekonani, że w budynku, w którym jeszcze przed wojną była stara synagoga, straszy duch rabina! Nikt nie zdołał go jeszcze zobaczyć, za to słyszało go już wielu. Podobno, kiedy się pojawia, wszystkim serce podchodzi do gardła, a na skórze pojawia się gęsia skórka. Zjawa przychodzi zawsze po zmierzchu, kiedy dom kultury pustoszeje. Spaceruje po sali balowej, gdzie kiedyś modlili się Żydzi. To właśnie tu była główna sala modlitewna Synagogi.

Trzaski na strychu

Był późny wieczór. Za oknem unosiła się gęsta mgła, padał rzęsisty deszcz. Lidia Nowakowska (70 l.), emerytka z Żarek, mimo późnej pory pracowała jeszcze w domu kultury. Razem z konserwatorem budynku, panem Wiesławem, porządkowali scenę. Wtem pojawił się on!
- Usłyszeliśmy straszny trzask na strychu. Aż przeszły mnie ciarki - wspomina z przerażeniem pani Lidia. - Oboje struchleliśmy, baliśmy się wejść na górę, żeby sprawdzić, co się dzieje. W końcu jednak uznaliśmy, że po prostu coś musiało się przewrócić. Wiesiek poszedł do domu, ja zostałam - opowiada kobieta.
Cień obok reflektora

Gdy emerytka nieco się uspokoiła, postanowiła wrócić do swoich zajęć. Kiedy odwróciła się plecami do chóru, żeby sięgnąć po wiadro, nagle przeszył ją dziwny ziąb.

- Zobaczyłam tylko cień, jakby coś przeleciało koło reflektora. Zaraz potem usłyszałam kroki - mówi z przejęciem pani Nowakowska. - Pomyślałam, jak to możliwe, że ktoś tu chodzi, skoro nikogo prócz mnie nie ma w sali? Zrozumiałam, że jest przy mnie duch - podkreśla drżącym głosem kobieta.

Pani Lidia rzuciła wszystko na ziemię i w popłochu uciekła z sali balowej. Nigdy już nie została w tym miejscu sama.

O działaniu sił nadprzyrodzonych mówi również Magdalena Brzegowska (29 l.), od niedawna dyrektor domu kultury. - Też słyszałam dziwne dźwięki dobiegające z góry. To brzmiało, jakby przewracały się meble. Ale gdy poszłam sprawdzić, wszystko było na swoim miejscu - podkreśla pani Magdalena.

Wieczornych dyżurów w domu kultury nikt nie chce już pełnić samemu.
Denerwują go zabawy

Miejski Dom Kultury w Żarkach powstał w miejscu starej synagogi. Jeszcze przed wojną była tu bożnica. Hitlerowcy siłą przegnali wszystkich Żydów z miasteczka i wywieźli ich do obozu koncentracyjnego. Niektórzy zostali rozstrzelani, jeszcze zanim zdążyli trafić do pociągu. Wielu wyciągnięto prosto z synagogi.

W czasie wojny bożnica została zrujnowana i nigdy już nie było tu dane modlić się Żydom. Mieszkańcy Żarek myślą, że duch straszy dlatego, że na gruzach świątyni stworzono dom kultury, gdzie organizowane są bale, a do niedawna działało kino.

- Jestem przekonana, że tu straszy duch rabina! - mówi kategorycznie Michalina Podsiedlik (61 l.) z chóru, który ćwiczy w domu kultury. - Pewnie chce odstraszyć wszystkich, którzy profanują święte dla niego miejsce. No bo jak to wygląda. Gdyby w naszym kościele ktoś urządzał huczne zabawy, każdy by się buntował... - przekonuje pani Michalina.

Za : http://www.se.pl/wydarzenia/ciekawostki ... 49704.html


Załączniki:
2.jpg
2.jpg [ 48.97 KiB | Przeglądane 1520 razy ]
5.jpg
5.jpg [ 43.04 KiB | Przeglądane 1520 razy ]
4.jpg
4.jpg [ 51.8 KiB | Przeglądane 1520 razy ]

_________________
Rybniccy Żydzi
Szuflada Małgosi


Ostatnio edytowano 17 lut 2015, o 13:07 przez _hipcia, łącznie edytowano 1 raz
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 22 mar 2010, o 21:45 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:44
Posty: 3514
Lokalizacja: Kraków
Imię: Jarek
Może duch rabina przegonił również ekipę remontową ? :p
A już na poważnie - wyczytałem na tablicy informacyjnej, że remont finansowany jest częściowo przez Unię Europejską i Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, a to dobrze wróży, bo jak "chłopaki" będą miały obsuwę to pewnikiem będą musieli zwrócić pieniądze, a tego żadna władza i żaden inwestor nie przeboleje.

_________________
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej"
Albert Einstein


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 22 mar 2010, o 21:57 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 20:46
Posty: 4441
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Dzięki za scalenie :)

Na miejscu ten remont lichuśko wyglądał, bez względu na pochodzenie kasy. Poza tym Unii za dużo nie dostali.

_________________
Rybniccy Żydzi
Szuflada Małgosi


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 24 kwi 2011, o 21:44 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 7409
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Remont trochę bardziej zaawansowany (zdjęcia z wczoraj), ale do końca czerwca raczej nie zdążą...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 24 kwi 2011, o 21:58 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 20:46
Posty: 4441
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Ta przybudówka z boku jakaś niepasująca :|

_________________
Rybniccy Żydzi
Szuflada Małgosi


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 24 kwi 2011, o 22:30 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 7409
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Owszem, zgrzyta nieco :?
To zapewne owe dodatkowe sale, o których wspomina artykuł.

_________________
— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 15 sie 2011, o 23:07 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 wrz 2009, o 00:48
Posty: 4067
Lokalizacja: Będzin/Sosnowiec/Łeba
Pochwały: 1
Imię: Beata
Do końca sierpnia również nie zdążą.
Zdjęcia z 14.08.2011.


Załączniki:
DSC01204.JPG
DSC01204.JPG [ 88.59 KiB | Przeglądane 2413 razy ]
DSC01205.JPG
DSC01205.JPG [ 98.32 KiB | Przeglądane 2413 razy ]
DSC01207.JPG
DSC01207.JPG [ 110.61 KiB | Przeglądane 2413 razy ]
DSC01208.JPG
DSC01208.JPG [ 81.24 KiB | Przeglądane 2413 razy ]
DSC01209.JPG
DSC01209.JPG [ 90.25 KiB | Przeglądane 2413 razy ]

_________________
(...)po co kończysz to piwo? Masz karabin zamiast gitary!...JA, KIESZENIE PEŁNE CZEREŚNI!! Pidżama Porno.
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 29 wrz 2011, o 18:09 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 maja 2009, o 21:36
Posty: 6341
Lokalizacja: Chorzów/Hajduki
Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Kilka dni temu


Załączniki:
Kopia S7302505.JPG
Kopia S7302505.JPG [ 101.17 KiB | Przeglądane 2340 razy ]
Kopia S7302501.JPG
Kopia S7302501.JPG [ 99.09 KiB | Przeglądane 2340 razy ]
Kopia S7302506.JPG
Kopia S7302506.JPG [ 121.7 KiB | Przeglądane 2340 razy ]

_________________
"Jestem śląskie dziecko i Ślązakiem zginę.Kocham śląską ziemię i śląską krainę....."
Juliusz Ligoń.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 1 maja 2012, o 00:51 
Offline

Dołączył(a): 7 sie 2010, o 19:14
Posty: 4682
Pochwały: 1
Imię: Karolina
Remont zakończono. Dawna synagoga wygląda bardzo dobrze: wymienione okna, nowy dach i elewacje. Zgodnie z założeniem frontowej ścianie bóżnicy przywrócono dawny kształt. Całość prezentuje się mile dla oka (starałam się omijać wzrokiem nowoczesną dobudówkę).


Załączniki:
1.jpg
1.jpg [ 41.47 KiB | Przeglądane 2166 razy ]
2.jpg
2.jpg [ 65.13 KiB | Przeglądane 2166 razy ]
3.jpg
3.jpg [ 39.47 KiB | Przeglądane 2166 razy ]
4.jpg
4.jpg [ 48.77 KiB | Przeglądane 2166 razy ]
5 - wnętrze.jpg
5 - wnętrze.jpg [ 39.21 KiB | Przeglądane 2166 razy ]
6.jpg
6.jpg [ 47 KiB | Przeglądane 2166 razy ]
7.jpg
7.jpg [ 43.06 KiB | Przeglądane 2166 razy ]
8.jpg
8.jpg [ 51.4 KiB | Przeglądane 2166 razy ]
9.jpg
9.jpg [ 43.27 KiB | Przeglądane 2166 razy ]
10.jpg
10.jpg [ 28.13 KiB | Przeglądane 2166 razy ]
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 11 maja 2012, o 20:37 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 maja 2009, o 21:36
Posty: 6341
Lokalizacja: Chorzów/Hajduki
Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Wnętrzem zaskoczony nie byłem,miłe panie tam pracują.


Załączniki:
S7305849.JPG
S7305849.JPG [ 79.55 KiB | Przeglądane 2137 razy ]
S7305843.JPG
S7305843.JPG [ 107.81 KiB | Przeglądane 2137 razy ]

_________________
"Jestem śląskie dziecko i Ślązakiem zginę.Kocham śląską ziemię i śląską krainę....."
Juliusz Ligoń.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 10 sie 2013, o 23:38 
Offline

Dołączył(a): 9 mar 2011, o 20:32
Posty: 145
Lokalizacja: Sosnowiec
Imię: Andrzej
Aktualne zdjęcia Synagogi po zmierzchu.


Załączniki:
Synagoga w Żarkach (1).jpg
Synagoga w Żarkach (1).jpg [ 21.84 KiB | Przeglądane 1889 razy ]
Synagoga w Żarkach (2).jpg
Synagoga w Żarkach (2).jpg [ 27.4 KiB | Przeglądane 1889 razy ]
Synagoga w Żarkach (3).jpg
Synagoga w Żarkach (3).jpg [ 29.73 KiB | Przeglądane 1889 razy ]
Synagoga w Żarkach (4).jpg
Synagoga w Żarkach (4).jpg [ 25.45 KiB | Przeglądane 1889 razy ]
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 13 sty 2014, o 16:21 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 20:46
Posty: 4441
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Heniek napisał(a):
miłe panie tam pracują.


Zgadza się. Gdy się poprosi, to pokażą tymczasowo przechowywane w synagodze żeliwne macewy z cmentarza w Żarkach.

Załącznik:
Żarki 8.01.2014 (10).JPG
Żarki 8.01.2014 (10).JPG [ 201.98 KiB | Przeglądane 1797 razy ]


Załącznik:
Żarki 8.01.2014 (15).JPG
Żarki 8.01.2014 (15).JPG [ 176.35 KiB | Przeglądane 1797 razy ]


Załącznik:
Żarki 8.01.2014 (17).JPG
Żarki 8.01.2014 (17).JPG [ 164.04 KiB | Przeglądane 1797 razy ]

_________________
Rybniccy Żydzi
Szuflada Małgosi


Góra 
 Zobacz profil  
 
Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Synagogi » Synagogi - Śląskie


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.262s | 18 Queries | GZIP : Off ]