Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Cmentarze czynne - Małopolskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 26 sie 2009, o 16:24 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Renata
Nie każdy lubi wędrować po cmentarzach. Trudno jednak uwierzyć ile historii sprzed wielu, wielu lat mogą nam opowiedzieć zatarte napisy i podniszczone figury. Trzeba tylko mieć szeroko otwarte oczy i umiejętność wsłuchania się w przeszłość.
Wybrałam się do Szczyrzyca (woj. małopolskie, pow. Limanowa), aby zobaczyć opactwo cystersów. Niedaleko, na zboczu znajdował się malowniczy cmentarz, który przyciągnął mnie niczym magnes. I tak stałam się powierniczką ludzkich tragedii sprzed 140 lat. Oto cała opowieść:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 28 sie 2009, o 20:30 

Smutna historia, piękny tekst napisany bardzo ładnym językiem kojarzącym się z Marią Konopnicką.
Mąż Pani Anny to Tomasz Fall znany budowniczy instrumentów w tym organ szczyrzyckich...

Proszę zajrzeć tu
http://www.tarnowskie.koscioly.sl.pl/bi ... f/fall.htm
i tu
http://www.szczyrzyc.cystersi.pl/index. ... rzycorgany

Pozdrawiam

Post Napisane: 5 sie 2014, o 18:20 
Przyjaciel

Kolejna wizyta na szczyrzyckim cmentarzu przyniosła ciąg dalszy historii. Otóż blisko grobu pani Anny pochowany jest jej mąż - Tomasz, wspomniany wyżej organmistrz. Przeżył ją o 27 lat. Jego grób przypomina kształtem organy.

Załącznik:
IMG_0567.JPG
IMG_0567.JPG [ 185.51 KiB | Przeglądane 745 razy ]

Załącznik:
IMG_0568.JPG
IMG_0568.JPG [ 177.86 KiB | Przeglądane 745 razy ]

Ciekawe kim jest pochowana z nim dziewczynka. Wnuczką brata?

Jest też w rodzinie Fallów wątek, który zaciekawi być może Markova.

Załącznik:
IMG_0569.JPG
IMG_0569.JPG [ 216.62 KiB | Przeglądane 745 razy ]

Post Napisane: 6 sie 2014, o 08:32 

Imię: Tomek
Kumari napisał(a):
Jest też w rodzinie Fallów wątek, który zaciekawi być może Markova.

A mnie to niby nie ? ;)

Viktor Fall, k.k.LIR.16 (16.Pułk Piechoty Landwehry) chorąży (Faehnrich) rezerwy, Galicja, Limanowa, Porgorzany (tak w oryginale), 1891, ranny (lista strat z 27 lipca 1915r.)
Viktor Fall, chorąży, k.k. LIR.16, kompania szturmowa/strzelecka (JagdKomp.), postrzał w pierś, zmarł 17 czerwca 1915r. (...), pochowany na lokalnym cmentarzu w Ślęzakach (lista strat z 13 czerwca 1916).

Ślęzaki - to na południe od Tarnobrzega. W tym miejscu akurat front tkwił od końca maja do końca czerwca 1915r.

Post Napisane: 6 sie 2014, o 13:49 
Przyjaciel

Trotta napisał(a):
A mnie to niby nie ? ;)

Sorry, biję się w piersi... To nie tylko Twoja dziedzina, ale również Twój rejon :D

Trotta napisał(a):
Viktor Fall, chorąży, k.k. LIR.16, kompania szturmowa/strzelecka (JagdKomp.), postrzał w pierś, zmarł 17 czerwca 1915r. (...), pochowany na lokalnym cmentarzu w Ślęzakach (lista strat z 13 czerwca 1916).

Ślęzaki - to na południe od Tarnobrzega. W tym miejscu akurat front tkwił od końca maja do końca czerwca 1915r.

Pochowany w Ślęzakach, a nie w Szczyrzycu? Czyżby to był grób symboliczny? Zupełnie na to nie wyglądał - ot, zwykły pomnik z wazonem. A może w dokumentacji są nieścisłości? Albo został ekshumowany przez rodzinę?

Post Napisane: 7 sie 2014, o 00:07 
Muszkieter

Imię: Marek
Dzięki za pamięć Renato :)
Lokalny cmentarz w Ślęzakach rozumiem jako parafialny. Muszę sobie rzecz gdzieś zakonotować, w razie gdyby mnie zaniosło w pobliże nie zawadzi nań zajrzeć.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 7 sie 2014, o 10:30 

Imię: Tomek
Oczywiście żartem się upomniałem o moje rejony zainteresowań :D

Dokładnie było chyba określenie "Gemeindefriedhof", czyli w rodzaju cmentarza gminnego-tak czy owak, chodzi o grób na cmentarzu cywilnym, może w obrębie jakiejś wydzielonej kwatery wojennej.

Ewentualne ekshumacje raczej (albo na pewno) już nie były omawiane w listach strat, dlatego nie wykluczałbym takiej możliwości.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Cmentarze czynne - Małopolskie