Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 2 paź 2013, o 11:57 
Bratnia dusza

Imię: Paweł
06-WD-03
20. APK-14
Schron dwukondygnacyjny do ognia bocznego, uzbrojony w 2 x Ł17, 1 x NPS-3 rkm obrony bliskiej, rkm obrony wejścia.
GPS: N: 50° 17′ 21,63″ E: 23°22’33,58″

Powyżej poprzedniego, idąc na południe znajduje się kolejny duży schron. Schron do ognia bocznego uzbrojony miał być w 2 działa Ł-17 ckm NPS-3 w orylonie, rkm obrony wejścia. Żadne z opancerzeń nie zostało zamontowane. Jest to ostatni schron na tym punkcie. Idąc na wschód dojdziemy do dróżki z której wcześniej zeszliśmy przy szlabanie i nią możemy wrócić idąc w prawo w kierunku Starej Huty.

Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ostatnio edytowano 30 sty 2014, o 13:28 przez sklsk, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 4 paź 2013, o 11:27 
Bratnia dusza

Imię: Mateusz
Mnie najbardziej interesuje APK-02, gdyż niektórzy są zadnia, że ten typ schronu pojawiał aię na wszystkich punktach oporu LM. Mogą być jednak różnice. Czy masz zdjęcia ze labiryntu wejścia i z innych pomieszczeń? Czy dolna kondygnacja jest dostępna?

Post Napisane: 4 paź 2013, o 13:41 
Bratnia dusza

Jak na razie wszystkie schrony na Wielkim Dziale są dostępne.
Ten APK-2 to jeden z najczęściej odwiedzanych, ze względu na pozostałości po Ł-17 i łatwe dotarcie. Obie kondygnacje są dostępne. Nie rozrysowywałem pomieszczeń żadnej z kondygnacji, kilka zdjęć ze środka powinienem mieć, ale naszkicować z rozkładu pomieszczeń się nie da.
I chyba coś w tym będzie że w każdym punkcie jakiś APK występował, na pewno różnice były w rowie diamentowym. nie które ich nie posiadają, lub nie zdążyli wybudować bo wyrzuty łusek są wyprowadzone na zewnątrz.

Post Napisane: 4 paź 2013, o 15:03 
Bratnia dusza

sklsk napisał(a):
I chyba coś w tym będzie że w każdym punkcie jakiś APK występował, na pewno różnice były w rowie diamentowym. nie które ich nie posiadają, lub nie zdążyli wybudować bo wyrzuty łusek są wyprowadzone na zewnątrz.

Jeżeli schron jest dwukondygnacyjny i w dodatku półkaponiera, to musiał posiadać rów diamentowy, chyba że jest zasypany

Post Napisane: 4 paź 2013, o 15:18 
Bratnia dusza

lub w ogóle nie powstał, to też trzeba wziąć pod uwagę. założenia to jedno realizacja to drugie

na rawsko ruskim jest kilka apk bez rowów diamentowych

APK-14 Wielki Dział
Obrazek

APK-2 Mosty Małe
Obrazek

APK-15 Mosty Małe, nie istnieje ściana ze strzelnicami więc nie można teraz określić

APK-1 Brusno Stare (Hrebcianka) brak rowu, ale tu chyba został zniszczony.
APK-5 Brusno Stare (Hrebcianka) - brak rowu

APK-nieopisany tutaj wysadzony. Brusno Stare chyba też nie posiadał

APK-5 Brusno Nowe, nie jestem pewny, musiałbym sprawdzić na innych zdjęciach ale też był pozbawiony rowu.

3 x APK Dęby również nie posiadały rowów

jeśli to istotne to mogę przeszukać zdjęcia i sprawdzić

Ostatnio edytowano 4 paź 2013, o 15:39 przez sklsk, łącznie edytowano 3 razy

Post Napisane: 4 paź 2013, o 15:31 
Bratnia dusza

Mate napisał(a):
Jeżeli schron jest dwukondygnacyjny i w dodatku półkaponiera, to musiał posiadać rów diamentowy, chyba że jest zasypany

Nieprawda, niektóre dwukondygnacyjne półkaponiery nie posiadały z założenia rowów diamentowych bo miały zbiorniki łusek na najniższej kondygnacji, sksk zaprezentował takie zdjęcie przy APK-14. Na RRRU jest kilka takich schronów z różnym uzbrojeniem.

Post Napisane: 4 paź 2013, o 15:42 
Bratnia dusza

W kilku przypadkach wyloty łusek są na zewnątrz ale rowów brak, choć pewnie były planowane np: (zdjęcie powyżej w poście APK-2 Mosty Małe)

Post Napisane: 4 paź 2013, o 16:01 
Bratnia dusza

sklsk napisał(a):
W kilku przypadkach wyloty łusek są na zewnątrz ale rowów brak, choć pewnie były planowane np: (zdjęcie powyżej w poście APK-2 Mosty Małe)

Dokładnie, jeżeli wyloty zrzutni łusek są wyprowadzone na zewnątrz schronu to rów diamentowy był planowany. To, że teraz nie ma rowu diamentowego to dlatego, że nie zdążono go wybudować lub został zlikwidowany.

Post Napisane: 4 paź 2013, o 16:31 
Bratnia dusza

sklsk napisał(a):
lub w ogóle nie powstał, to też trzeba wziąć pod uwagę. założenia to jedno realizacja to drugie

na rawsko ruskim jest kilka apk bez rowów diamentowych

APK-14 Wielki Dział
APK-2 Mosty Małe
APK-15 Mosty Małe, nie istnieje ściana ze strzelnicami więc nie można teraz określić
APK-1 Brusno Stare (Hrebcianka) brak rowu, ale tu chyba został zniszczony.
APK-5 Brusno Stare (Hrebcianka) - brak rowu
APK-nieopisany tutaj wysadzony. Brusno Stare chyba też nie posiadał
APK-5 Brusno Nowe, nie jestem pewny, musiałbym sprawdzić na innych zdjęciach ale też był pozbawiony rowu.
3 x APK Dęby również nie posiadały rowów

jeśli to istotne to mogę przeszukać zdjęcia i sprawdzić

Czy wszystkie wymienione półkaponiery mają w orylonie stanowisko NPS-3?
Które z podanych półkaponier artyleryjskich ze stanowiskiem NPS-3 w orylonie mają:

:arrow: zrzutnie łusek do zbiornika w dolnej kondygnacji
:arrow: zrzutnie na zewnątrz ale bez widocznego rowu diamentowego?

Te pytania nie zadałam dlatego, że się czepiam, tylko chciałem uściślić typ półkaponiery, o której rozmawiamy. Na Roztocze mam daleko, wiec na razie chodzę po Brzeskim RU. :D

Post Napisane: 4 paź 2013, o 17:55 
Bratnia dusza

na pewno wszystkie mają NPS-3 w orylionie.
co do zrzutów łusek - na pewno nie mam wszystkiego na zdjęciach, nie pod takim kątem zwiedzam te schrony (bardziej turystycznie)
APK-14 Wielki Dział - zrzut do wewnątrz
APK-2 Mosty Małe - zrzut na zewnątrz widoczne na zdjęciach powyżej.
APK-15 Mosty Małe - brak ściany, brak odpowiedzi ;)

APK-1 Brusno Stare (Hrebcianka) zrzut na zewnątrz ale tu rów mógł zostać zniszczony
APK-5 Brusno Stare (Hrebcianka) - zrzut do środka
OPK - kaponira - też nie ma rowów diamentowych a wyloty łusek są na zewnątrz
APK-13 Dęby - zrzut łusek na zewnątrz
APK-02 Dęby - nie mam tego elementu na zdjęciach
APK-07 Dęby - nie mam tego elementu na zdjęciach

Nikt się nie czepia że się czepiasz ;)
Jeśli jestem w stanie na jakieś pytanie odpowiedzieć pomóc to chętnie, niestety nie znam wszystkich niuansów, nie na wszystko zwracam uwagę.

Post Napisane: 5 paź 2013, o 21:26 
Bratnia dusza

sklsk napisał(a):
na pewno wszystkie mają NPS-3 w orylionie.
co do zrzutów łusek - na pewno nie mam wszystkiego na zdjęciach, nie pod takim kątem zwiedzam te schrony (bardziej turystycznie)

APK-1 Brusno Stare (Hrebcianka) zrzut na zewnątrz ale tu rów mógł zostać zniszczony

Tylko zachodni APK z PO Dęby miał zrzut łusek do wewnątrz.
Jeszcze jest APK-4 Mosty Małe, który miał rów diamentowy, teraz zniszczony.

Post Napisane: 7 paź 2013, o 08:00 
Bratnia dusza

Cytuj:

Cytuj:
APK z PO Dęby miał zrzut łusek do wewnątrz

Czyli mamy tylko dwa przypadki, w którch istnieje całkowita pewność, że zrzut łusek następował do "wewnątrz". Taki zrzut do "wewnątrz" widziałem w przypadku jednokondygnacyjnych schronów z armatą przeciwpancerną. Pod izbą był wybetonowany zbiornik z włazem. Gdzie spadały łuski w przypadku omawianych schronów?

Post Napisane: 7 paź 2013, o 09:48 
Bratnia dusza

Mate napisał(a):
Czyli mamy tylko dwa przypadki, w których istnieje całkowita pewność, że zrzut łusek następował do "wewnątrz". Taki zrzut do "wewnątrz" widziałem w przypadku jednokondygnacyjnych schronów z armatą przeciwpancerną. Pod izbą był wybetonowany zbiornik z włazem. Gdzie spadały łuski w przypadku omawianych schronów?

dokładnie tak to działało.
podejrzewam że w większości rowy diamentowe były przewidziane, tylko nie zdążono ich wybudować. tak samo jak i obłożyć kamieniem i obsypać schrony.

Post Napisane: 7 paź 2013, o 19:40 
Bratnia dusza

Mate napisał(a):
Czyli mamy tylko dwa przypadki, w którch istnieje całkowita pewność, że zrzut łusek następował do "wewnątrz". Taki zrzut do "wewnątrz" widziałem w przypadku jednokondygnacyjnych schronów z armatą przeciwpancerną. Pod izbą był wybetonowany zbiornik z włazem. Gdzie spadały łuski w przypadku omawianych schronów?

Trzy:
i zachodni APK z PO Dęby.
Dwukondygnacyjne miały podobnie tyle, że zbiornik na łuski znajdował się pod dolną kondygnacją, a prowadził do niego (zbiornika) z izby bojowej przez dolną kondygnację blaszany szyb, zbiornik zamykany był klapą a cała instalacja zrzutni łusek miała być szczelna, żeby gazy prochowe nie wydostawały się poza zrzutnię.

Post Napisane: 7 paź 2013, o 22:11 
Moderator

Imię: Franz
Cytuj:
Dwukondygnacyjne miały podobnie tyle, że zbiornik na łuski znajdował się pod dolną kondygnacją, a prowadził do niego (zbiornika) z izby bojowej przez dolną kondygnację blaszany szyb, zbiornik zamykany był klapą a cała instalacja zrzutni łusek miała być szczelna, żeby gazy prochowe nie wydostawały się poza zrzutnię.

Pozwolę sobie na jeden :D @ndrzeju, nic dodać, nic ująć.

Auf...

Post Napisane: 8 paź 2013, o 23:47 
Moderator

Imię: Franz
Pozwolę sobie na drugą małą dygresję. Swojego czasu, a było to kilka ładnych lat temu, interesowałem się polskimi kopułami wykorzystanymi przez Sowietów w dziełach Linii Mołotowa. Wtedy właśnie wybrałem się na Wielki Wał, Dęby i Teniatyska w kilku kolejnych wyprawach, aby tylko zobaczyć polskie kopuły. Moim internetowym przewodnikiem był ..... @ndrzej.

Auf....

Post Napisane: 9 paź 2013, o 10:28 
Bratnia dusza

Cytuj:
Dwukondygnacyjne miały podobnie tyle, że zbiornik na łuski znajdował się pod dolną kondygnacją,

W sumie pod schronem z dwiema konsygnacjami były dwie komory. Pierwsza komora była zbiornikiem na łuski (o którym pisał @ndrzej) i a druga szambem.

Post Napisane: 9 paź 2013, o 12:39 
Bratnia dusza

Franz Aufmann napisał(a):
Pozwolę sobie na drugą małą dygresję. Swojego czasu, a było to kilka ładnych lat temu, interesowałem się polskimi kopułami wykorzystanymi przez Sowietów w dziełach Linii Mołotowa. Wtedy właśnie wybrałem się na Wielki Wał, Dęby i Teniatyska w kilku kolejnych wyprawach, aby tylko zobaczyć polskie kopuły. Moim internetowym przewodnikiem był ..... @ndrzej.

Auf....

Miło mi, że pamiętasz.

W schronach dwukondygnacyjnych zbiorników pod dolną kondygnacją mogło być więcej, poza wspomnianymi na szambo i łuski często instalowano jeszcze zbiorniki na wodę i paliwo do agregatu prądotwórczego.

Post Napisane: 10 wrz 2018, o 10:49 
Bratnia dusza

Trudno na tym punkcie oporu coś dodać czy uzupełnić.
Przymierzam się zdjęć na inny serwer wiec linki niestety mogą się rozsypać

Trudno dodać, to nie znaczy że się nie da ;)
Trafiłem pod Wielkim Działem na fundament idealnie odpowiadający mi jednoizbowemu schronowi dla ckm, PDOT(m).
Poza czterema wykopami pod schrony, to byłby pierwszy fundament odnaleziony na tym punkcie.
Ze względu na wariactwo GPS, dane te muszę jeszcze zweryfikować i potwierdzić.
Obrazek
Obrazek
tak to pewnie miało wyglądać -PDOT(m) również z tego punktu oporu
Obrazek

Post Napisane: 16 wrz 2018, o 11:29 
Bratnia dusza

Oooo, bardzo ciekawe znalezisko, gratuluję.
A możesz chociaż w przybliżeniu na jakiejś mapie pokazać gdzie jest ten fundament i w którą stronę planowany był ogień?

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne » Fortyfikacje "Linii Mołotowa" » 06 Rawsko-Ruski Rejon Umocniony