Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty nieprzemysłowe » Nieprzemysłowe - Śląskie » Nieprzemysłowe - Katowice

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 1 lis 2014, o 22:57 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Budynek frapował mnie już od kilku lat,ale jakoś nigdy nie doszło do tego by zobaczyć z bliska.W końcu byłem i nawet dość szybko znalazłem o nim co nieco.
Stara pocztówka i ciut informacji ze strony http://forum.gkw24.pl/viewtopic.php?f=2 ... &start=120 która wyszła mi jako pierwsza
Załącznik:
0.jpg
0.jpg [ 124.56 KiB | Przeglądane 452 razy ]

"Budynek pochodzi z drugiej połowy XIX wieku i znajduje się mniej więcej na granicy parku murckowskiego oraz starszej części rezerwatu. To jest dawna willa (zameczek myśliwski) książąt pszczyńskich. Z czasem jej przeznaczenie zmieniło się i stała się rezydencją dyrektora murckowskiej kopalni."
Nie ma mowy o pomyłce,willa zachowała swój charakter,tylko zrobienie takiego samego ujęcia jest niemożliwe.

Potem na http://www.polskaniezwykla.pl/web/place ... skich.html
"chodzi tu o wspaniałą willę dumnie prezentującą się na murckowskim wzgórzu. Samo jej umiejscowienie wydaje się być nieprzypadkowe, gdyż tereny ją okalające to nic innego, jak część dawnej Puszczy Śląskiej, której piękno możemy podziwiać po dziś dzień. Z tego też powodu książęta pszczyńscy zdecydowali się w drugiej połowie XIX wieku na budowę rezydencji na zboczach Białobrzeskiej Góry, dzisiaj zwanej Wzgórzem Wandy.Od samego początku willa bądź pałacyk - jak kto woli - spełniała rolę stricte rekreacyjną. Słynący z dużych upodobań łowieckich ród Hochbergów trafnie zatem wytypował to miejsce, stanowiące niejako oazę ciszy i spokoju, jako punkt należytego wypoczynku po wyczerpujących polowaniach na sarnę bądź dzika. Z biegiem czasu willa była domem dyrektora pobliskiej kopalni, a w chwili obecnej mieści się tutaj przedszkole.Rezydencja nadal ma się dobrze."
Ale zajrzałem też na stronę przedszkola http://przedszkole72.edupage.org/about/
I tu się zdziwiłem bo
"Nasze przedszkole to okazała willa wzniesiona poza miastem w 1809r., na wzgórzu zwanym Wzgórzem Wandy o wysokości 350m n.p.m. Willa dwuwiekowa, sędziwa staruszka nadal prezentuje się okazale w otoczeniu przepięknego Rezerwatu Buków. Od 15 maja 1975r. na Wzgórzu Wandy znalazło swą siedzibę przedszkole. Najpierw należało do Kopalni Węgla Kamiennego "Murcki", a od stycznia 1978r. przeszło pod pieczę Inspektoratu Oświaty w Katowicach."

Pomijając fakt w rozbieżności daty jej zbudowania prezentuje się wspaniale.
Chciałbym tutaj podziękować pani Bożenie dyrektorce przedszkola za zezwolenie plątania się wokół przedszkola.Bez tego ani rusz.
Nawet nie odczuwa się bliskości ruchliwej ulicy Bielskiej,co wpierw mnie zdziwiło ale jest wytłumaczenie,ona jest niżej od drogi a i drzewa robią swoje.
Przy bliższym "poznaniu" jej architektury aż chciałoby się wiedzieć kto ją zaprojektował
Załącznik:
1.JPG
1.JPG [ 188.33 KiB | Przeglądane 452 razy ]

Załącznik:
2.JPG
2.JPG [ 144.42 KiB | Przeglądane 452 razy ]

Załącznik:
3.JPG
3.JPG [ 148.46 KiB | Przeglądane 452 razy ]

Załącznik:
4.JPG
4.JPG [ 138.17 KiB | Przeglądane 452 razy ]

Wtedy nie miałem pojęcia o rozbieżności w datach budowy,ale patrzyłem na kamienną podmurówkę
czy tam czegoś nie ma.Czasem tak bywa iż coś jest ale tu nic z tego.
Załącznik:
5.JPG
5.JPG [ 142.27 KiB | Przeglądane 452 razy ]

otoczenie też dobrze urządzone,przy takim budynku trudno sobie wyobrazić inne
Załącznik:
6.JPG
6.JPG [ 185.14 KiB | Przeglądane 452 razy ]

nie zmieniono/przebudowano nic
Załącznik:
7.JPG
7.JPG [ 140.28 KiB | Przeglądane 452 razy ]

Załącznik:
8.JPG
8.JPG [ 160.37 KiB | Przeglądane 452 razy ]

okna zachowały swoją formę
Załącznik:
9.JPG
9.JPG [ 106.44 KiB | Przeglądane 452 razy ]

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 1 lis 2014, o 23:05 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Tu podobne ujęcie jak na starej pocztówce
Załącznik:
10.JPG
10.JPG [ 151.93 KiB | Przeglądane 449 razy ]

porównując z tej strony to nikłe zmiany
Załącznik:
11.JPG
11.JPG [ 172.6 KiB | Przeglądane 449 razy ]

Załącznik:
13.JPG
13.JPG [ 171.37 KiB | Przeglądane 449 razy ]

Załącznik:
14.JPG
14.JPG [ 178.58 KiB | Przeglądane 449 razy ]

Załącznik:
12.JPG
12.JPG [ 129.48 KiB | Przeglądane 449 razy ]

obecne wejście główne i chyba było nim dawniej
Załącznik:
15.JPG
15.JPG [ 157.73 KiB | Przeglądane 449 razy ]

Może kiedyś wypłynie nazwisko projektanta i budowniczego.
Coś mi "mówi" iż częściej będę zaglądał do Murcek ;) .

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty nieprzemysłowe » Nieprzemysłowe - Śląskie » Nieprzemysłowe - Katowice