Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Śląskie

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 156 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 31 maja 2009, o 00:53 
Muszkieter

Imię: Marek
Na temat tego nieszczęsnego pałacu tyle już powiedziano i napisano, że na razie ograniczę się to kilku zdjęć i krótkiej refleksji.
Otóż wybierając się dziś na małe zakupy zatrzymałem się przy wspomnianym pałacu. A że pogoda na chwilę zrobiła się nawet przyjemna zrobiłem kilka zdjęć.

Brama mająca zatrzymywać intruzów leży nieomal wgnieciona w ziemię.
Obrazek
Obrazek

Smętne ruiny ogrodzenia znikają w zielsku, podobnie jak wspomnienie po pięknym niegdyś płocie
Obrazek

O tej porze roku nawet nie wygląda najgorzej :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A teraz coś, na co nikt dotychczas nie zwrócił uwagi, lub uznał za mało istotne. Otóż dom w najbliższym sąsiedztwie pałacu, wybudowany z tej samej cegły, i w podobnym stylu. Prawdopodobnie dawna służbówka.
Obrazek
Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 8 cze 2009, o 20:55 
Bratnia dusza

jak pamiętacie korespondencja moja z ŚWKZ w sprawie dewastacji naszego pałacyku....
otrzymałem 04.06.09
Cytuj:
Witam,

uprzejmie informuję, że w marcu 2009 roku została przeprowadzona kontrola w zespole pałacowo-parkowym w Rzuchowie.

W trakcie kontroli stwierdzono m. in. następujące nieprawidłowości:

-- teren posesji został pozbawiony ogrodzenia, w związku z czym obiekt nie jest zabezpieczony przed dostępem osób postronnych;
-- budynek pałacu silnie zawilgocony, z widocznymi wewnątrz śladami zagrzybienia i
odparzeniami tynków;
-- spękania murów w partii cokołowej, ubytki i uszkodzenia cegieł;
-- spękania nadproży okiennych;
-- odpadające fragmenty detalu architektonicznego.

Działając w oparciu o art. 40. ust. 1 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami zalecono:

Z uwagi na zły stan techniczny budynku zobowiązuje się właściciela do wykonania w/w prac oraz do przedstawienia programu funkcjonalno-użytkowego obiektu w terminie do 5 sierpnia 2009 r.

O sposobie wykonania powyższych zaleceń pokontrolnych należy powiadomić pisemnie Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach w terminie do 5 sierpnia 2009 r.

Jednocześnie informuję, że w trakcie w/w kontroli pracownicy WUOZ w Katowicach stwierdzili, że ok. 30-40 ocalałych metalowych przęseł ze zdewastowanego ogrodzenia zostało zabezpieczonych i zmagazynowanych przez właściciela. Natomiast w dniu 30 kwietnia do tut. Urzędu wpłynęła informacja, że Prokuratura Rejonowa w Raciborzu umorzyła postępowanie w sprawie dewastacji w/w ogrodzenia.

Informuję również, że właściciel zespołu pałacowo-parkowego w Rzuchowie uzyskał w naszym Urzędzie pozwolenie na prace pielęgnacyjne 30 drzew i wycinkę 3 klonów. Prace te będą prowadzone pod nadzorem fachowca, który posiada odpowiednie kwalifikacje do kierowania pracami konserwatorskimi polegającymi na zabezpieczaniu, uzupełnianiu, rekonstrukcji lub konserwacji parków zabytkowych albo innego rodzaju zorganizowanej zieleni zabytkowej.

Obecnie Rzuchowem zajmuje się Pani Wiesława Prusecka, ze względu na moją zmianę stanowiska pracy (e-mail do Pani Pruseckiej: w.prusecka@poczta.internetdsl.pl).

Pozdrawiam
Magdalena Lachowska, Zastępca w Katowicach ŚWKZ

to tłumaczeni dotyczące umorzenia postępowania przez prokuraturę jest bardzo ciekawe... zadałem kolejne pytanie następczyni i otrzymałem kolejne mail....

Cytuj:
Dzien Dobry
Dziekuje za Pańskiego e-maila i za chęć pomocy. W spr. ogrdzeniai chciałabym przekazać, że 1.06.2009 r. wysłaliśmy pismo do prokuratury z prośbą o podanie uzasadnienia decyzji o umorzeniu śledztwa . O dalszych losach pałacu będe Pana informować. pozdrawiam Wiesława Prusecka WUOZ Katowice
..czekam na odpowiedź...to tyle na dziś.

Post Napisane: 17 cze 2009, o 20:16 
Bratnia dusza

dzis otrzymałem odpowiedź od pani konserwator w sprawie umorzenia śledztwa dotyczącego rozebrania muru ..........................koń by się uśmiał ....coś trzeba wymyślić!!!
Cytuj:
Dzien Dobry Panu
pragne poinformowac, że otrzymalismy wyjaśnienie prokuratury do postanowienie o umorzeniu dochodzenia w sprawie zniszczenia ogrodzenia w Rzuchowie, w którym napisano, że powodem umrzenia sprawy było niewykrycie sprawcy.
pozdrawiam Wiesława Prusecka

Post Napisane: 17 cze 2009, o 20:24 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Niezłe jaja... jakoś szybko to ta prokuratura umorzyła :shock:

Post Napisane: 17 cze 2009, o 20:39 
Bratnia dusza

..tak... w biały dzień płot rozbierano przy głównej ulicy a władze gminy nic nie widziały i nic nie słyszały...ciekawe...to przecież nie jest igła...tylko kupa cegieł...!!!! bo jak można interpretować słowa zastępcy wójta...
Cytuj:
Witam
Z posiadanych informacji od aktualnych właścicieli pałacu płot został
rozebrany za zgodą konserwatora zabytków. Niestety była to konieczność,
ponieważ ( ubolewam nad tym jako osoba mieszkająca w Rzuchowie i
mieszkająca przez prawie 15 lat w tym pałacu - mój ojciec był dyrektorem
Państwowego Domu Dziecka) to najprawdopodobniej mieszkańcy Rzuchowa
wcześniej dewastowali płot, a dokładniej kradli metalowe kraty.
Co do sprzedaży - to dopiero od Pana dowiedziałem się o sprzedaży
pałacu. Może w końcu kupi go ktoś z wizją i pieniędzmi, komu będzie
zależało na obiekcie i nie będzie go traktował jako zastaw pod kredyt
bankowy.
Pozdrawiam
Radosław Łuszcz
Urząd Gminy Kornowac
....widać z tego ze władza ma informacje kto rozbierał płot !!!

Post Napisane: 17 cze 2009, o 22:38 
Muszkieter

Nie rozumiem jak można nie wykryć sprawcy? A co z tymi przęsłami składowanymi na jakiejś posesji (kiedyś widziałem takie zdjęcie), nie wiadomo gdzie to jest, kto je tam przywiózł?

W każdym razie dodam tu zdjęcie, kiedy jeszcze był płot w całości, a było to w maju 2005r.
(swoją drogą moja debiutancka fota na "eks")

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 18 cze 2009, o 17:53 
Muszkieter

Proponuje Piotrze umieszczenie tej fotografii w dziale "pozostało na zdjęciach" Bo niestety nikt nigdy już tego nie odbuduje. :(

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 18 cze 2009, o 18:44 
Muszkieter

Gdzie twój optymizm Marku :?: :D
Chociaż obawiam się, że masz rację, poczekam jeszcze chwilkę na przeniesienie. Jakieś...20lat :(

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 31 lip 2009, o 21:08 
Bratnia dusza

:fala: mam dobrą informacje. Dzisiaj na własne oczy zobaczyłem długo oczekiwane prace remontowe pałacu. Nie miałem dużo czasu więc nie rozmawiałem z robotnikami, ale obiecuje, że w najbliższym czasie popróbuję dostać się do środka. Zrobiłem tylko jedno zdjęcie i to komórką bo tak się złożyło. Z tego co zobaczyłem to naprawiana jest elewacja zewnętrzna zwłaszcza przyziemie i wnętrze też. Hurrrrrrrrrrrrrrrrrrrraaaa !! Coś wreszcie drgnęło..:))) :jump:

Załączniki:
Zdjęcie0075.jpg
Zdjęcie0075.jpg [ 92.74 KiB | Przeglądane 6178 razy ]

Post Napisane: 1 sie 2009, o 19:47 
Muszkieter

Witam. :D A ja właśnie wróciłem do domu podzielić się tą samą informacją - aż mi gały wyszły jak ujrzałem kogoś w ubraniu roboczym i to w dodatku podczas pracy :shock: I to w sobotę o 15!
Bo przez ostatnie tygodnie coś mi się ten cokół coraz bardziej szary wydawał a i trochę obejście oczyszczone jest.
Zobaczymy do czego to będzie prowadzić.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 5 sie 2009, o 14:23 
Muszkieter

Kolejni właściciele doprowadzali go do ruiny - tych strat nikt nie podliczył, ale niech tylko zwykły śmiertelnik odważy się na zwykły wybryk i zaraz jest głośno.
Cytuj:
W niedzielę około godziny 4.40 rano piątka mężczyzn włamała się do remontowanego budynku byłego domu dziecka w Rzuchowie. Dokonali zniszczeń na 4 tys. zł. Dzięki szybkiej interwencji raciborskich policjantów włamywaczy udało się ująć na gorącym uczynku.
sam wybierasz

W niedzielę nad ranem dyżurny raciborskiej policji otrzymał zgłoszenie, że grupa mężczyzn włamuje się do świeżo remontowanego budynku w Rzuchowie. Niegdyś funkcjonował tam dom dziecka. Na miejsce natychmiast udał się patrol. Pięciu mężczyzn w wielu od 19 do 28 lat ujęto na gorącym uczynku. Po wylegitymowaniu ich okazało się, że 4 to mieszkańcy Lubomii, a jeden jest z Rydułtów.

Zatrzymani stwierdzili, że weszli do budynku, bo podobno tam straszy. Najwidoczniej chcieli się przekonać na własnej skórze. Jak się okazało mężczyźni wyłamali drzwi wejściowe, powybijali szyby w kilku oknach oraz zniszczyli wiele innych rzeczy. Właściciel oszacował straty na kwotę około 4.000 zł. Wszyscy zatrzymani byli nietrzeźwi. Za popełnione przestępstwo grozi im nawet 10 lat pobytu w więzieniu.

jak napisano na http://www.naszraciborz.pl/aktualnosci/art/9/4708.html

Chciałbym widzieć te okna przed powybijaniem :)

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 23 wrz 2009, o 12:00 
Muszkieter

Wyruszając na niedzielną wyprawę pozwoliłem sobie zajrzeć i zrobić kilka zdjęć aktualnego stanu. Niby coś się dzieje, i pokazały się nawet główne drzwi, a zwały ziemi z tyłu zostały rozplantowane.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 5 lis 2009, o 20:40 
Moderator

I chyba już wiadomo dlaczego - http://www.radio90.pl/koniec-dewastacji ... howie.html

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 8 lut 2010, o 15:16 
Muszkieter

5 lat temu można było jeszcze swobodnie chodzić po pałacu więc kilka fotek z tamtych czasów:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 13 mar 2010, o 15:53 
Przyjaciel

Imię: Darek
Parę zdjęć z V 2007r.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ciekawostki z
PLANU ODNOWY MIEJSCOWOŚCI RZUCHÓW (z lipca 2008)

Cytuj:
W latach osiemdziesiątych XIX wieku został zbudowany pałac w Rzuchowie przez Heinricha Himmla, który był jego pierwszym właścicielem i którego grobowiec znajdował się jakiś czas temu w parku przypałacowym. Po nim przejął go Joachim von Klützow. Syn tego ostatniego , w 1921r. strzelał z narożnej wieży do maszerujących w kierunku Odry powstańców, uciekając następnie podziemnym przejściem na drugą stronę drogi, do zabudowań dawnego dworku. Po II wojnie światowej został zniszczony, a jego odnowy dokonało Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, bowiem przez pewien okres mieścił się tam Państwowy Dom Dziecka, w którym znalazło schronienie około 80 dzieci.

Post Napisane: 13 mar 2010, o 19:30 
Muszkieter

Czyżby znowu przyszło nam potwierdzać legendy o tunelach ze wsi do wsi ? :)

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 16 mar 2010, o 17:02 
Przyjaciel

Koniecznie :D

Post Napisane: 3 kwi 2010, o 09:58 
Przyjaciel

Wygląda na to że pałac jest w dalszym ciągu do kupienia – za 2,5 mln zł

Cytuj:
Tylne wejście i okna na parterze są zabezpieczone w obawie przed włamaniami.
Jesienią dokonano naprawy dachu oraz zostały wymienione rynny. Budynek jest suchy, brak zawilgoceń.
Obiekt jest do remontu, ale prace remontowe trwają ciągle.
Otaczający pałac zabytkowy park jest po pracach pielęgnacyjnych (jest również pozwolenie Konserwatora Zabytków zieleni na przeprowadzanie prac).
Cena w euro 615.000,- Euro

http://www.dolana.pl/pokaz3.php?oferta_id=321

Post Napisane: 7 kwi 2010, o 10:13 
Bratnia dusza

cd Rzuchowa. Wczoraj wysłałem zapytanie do pani konserwator zabytków o losy naszego pałacu. Poinformowałem ją także o ofercie sprzedaży za 2.500.000 zł ( dla mnie to jest ewidentny cykl prania pieniędzy i dziwię, że do tej pory prokuratura się za to nie wzięła a przynajmniej wydział przestępstw gospodarczych ). Otrzymałem dzis odpowiedź:
Cytuj:
dzień dobry
pałac od niedawna ma nowego właściciela, który jest na etapie przygotowywania dokumentacji - inwentaryzacji obiektu i projektum. W marcu byłam w Rzuchowie i miałam oklazję spotkać się z właścicielem i projektantami.

W. Prusecka WUOZ Katowice

Tyle w temacie. Na marginesie dzwoniłem do firmy oferującej ten obiekt. Facet kompletnie nie zorientowany, że mu oferta uciekła.......tyle.

Post Napisane: 8 wrz 2010, o 11:40 

Imię: Marcin
Dzień Dobry,

Przeglądając strony internetowy napotkałem owy temat na forum. Bardzo się nim zainteresowałem, z tego względu iż tworzę drzewko genologiczne swojej rodziny i poszukuje swoich korzeni.
Z informacji, które przekazała mi moja babcia, mój dziadek był jedynym synem hrabiego. Dlatego też zainteresowany byłbym kontaktem z osobami, które mogłyby jeszcze pamiętać owe czasy czy też posiadają informację, które pozwoliłyby by mi potwierdzić i poznać bliżej korzeń mojej rodziny.

byłbym bardzo wdzięczny na odzew na moja wiadomość i z góry dziękuje za informację, z poważaniami

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 156 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Śląskie