Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Sztolnie, kamieniołomy, jaskinie, podziemia » Jaskinie » Jaskinie - Małopolskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 26 cze 2018, o 22:03 
Bratnia dusza

Imię: Piotr
Przed wejściem na szlak prowadzący do jaskini, wdepnąłęm na oscypka do bacówki znajdującej sie przy szlaku. Od słowa do słowa z gaździną sprzedajacą serki dowiedziałem się, że w pobliżu jaskini przechodzi szlak misiów zmierzających w stronę Doliny Kościeliskiej. Z opowiadań wynikało, że miś z daleka się tylko przygląda i tupnięciem zrzucającym kilka kamieni daje znać, że tu jest i żeby mieć się na baczności. Hmm... myślę sobie iść czy nie iść, gdyż szlak mało uczęszczany (spotkałem tylko dwie osoby wracające) i w razie konfrontacji mogą zostać po mnie tylko buty. Gaździna uspokaja "On do jaskini nie wchodzi, po cus tam mo iść jak tam jedzenia ni ma". Myślę sobie "A ryzyk fizyk idę". Misia nie było i choć wchodziłem w strachu co znajdę na jej końcu to było warto. Polecam! Oczywiście przyda się latarka.
W sumie to polecam jakby ktoś miał dzień lajtowy w Zakopanem, a nie chciałoby mu się, lub już wstał za późno na jakieś dłuższe wycieczki górskie, krótką wycieczkę na której można zaliczyć: trzy doliny, wodospad, szczyt, jaskinię. Mowa tu o trasie: Dolina Strążyska -> wodospad Siklawica-> szczyt Sarnia Skała 1377m n.p.m. -> Dolina Białego -> Dolina ku Dziurze -> Jaskinia Dziura i znów jesteśmy przy wejściu do Doliny Strążyskiej.
Teraz trochę suchych faktów:
Jaskinia położona w Tatrach Zachodnich, w Dolinie ku Dziurze. Do wejścia prowadzi niebieski szlak turystyczny usytuowany pomiędzy Doliną Strążyską, a Doliną Białego. Jaskinia utworzyła się w skałach wapiennych i składa się z jednej dużej komory. W jaskini przez całe lato utrzymuje się zimne powietrze, jego temperatura na końcu jaskini waha się od −6 °C w zimie do +4 °C na początku jesieni.
Jak twierdzą górale ukrywał się w niej ostatni tatrzański zbójnik – Wojtek Mateja. Między listopadem 2013 a marcem 2014 r. na zlecenie TPN wykonano ponowne pomiary jaskini. Jej długość zmalała z 180,4 do 175 m, a deniwelacja z 43,4 do 40,4 m.

Załączniki:
IMG_8160.JPG
IMG_8160.JPG [ 115.75 KiB | Przeglądane 97 razy ]
IMG_8161.JPG
IMG_8161.JPG [ 111.9 KiB | Przeglądane 97 razy ]
IMG_8139.JPG
IMG_8139.JPG [ 85.77 KiB | Przeglądane 97 razy ]
IMG_8140.JPG
IMG_8140.JPG [ 73.6 KiB | Przeglądane 97 razy ]
IMG_8141.JPG
IMG_8141.JPG [ 70.21 KiB | Przeglądane 97 razy ]
IMG_8146.JPG
IMG_8146.JPG [ 54.23 KiB | Przeglądane 97 razy ]
IMG_8147.JPG
IMG_8147.JPG [ 60.77 KiB | Przeglądane 97 razy ]
IMG_8152.JPG
IMG_8152.JPG [ 93.2 KiB | Przeglądane 97 razy ]
IMG_8158.JPG
IMG_8158.JPG [ 17.63 KiB | Przeglądane 97 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Sztolnie, kamieniołomy, jaskinie, podziemia » Jaskinie » Jaskinie - Małopolskie