Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 24 sie 2018, o 15:35 

Imię: Czarek
Witam,

Słowem wstępu wyjaśnienie - obiekt, który chcę zaprezentować znajduje się wprawdzie na terenie dzielnicy Polanowice jednak w dokumentach występuje jako Burgweide czyli Sołtysowice. To małe zamieszanie wynika z tego, że w 1937 r. Niemcy zmienili nazwę dzielnicy Polanowice (Pohlanowitz) na Burgweide-West. Przez pierwsze powojenne lata używano dosłownego tłumaczenia czyli Sołtysowice Zachodnie. Następnie powrócono do obecnej nazwy Polanowice.

No więc w Polanowicach stacjonowała podwójna bateria - Doppelbatterie schwerer Flak „Burgweide“ uzbrojona w 12 armat kal. 8,8 cm i trzy osłonowe działka małokalibrowe.
Załącznik:
Wrocław-Polanowice 1947.jpg
Wrocław-Polanowice 1947.jpg [ 222.17 KiB | Przeglądane 98 razy ]

Po wojnie przez szereg lat teren ten był fragmentem poligonu wrocławskiej WOSWZ czyli popularnego "zmechu" i uległ niestety znacznym przekształceniom.
Na współczesnych zdjęciach lotniczych niczego nie było widać więc wybrałem się tam raczej z "kronikarskiego obowiązku" niż z nadzieją na znalezienie czegokolwiek.
Załącznik:
Wrocław-Polanowice .jpg
Wrocław-Polanowice .jpg [ 233.33 KiB | Przeglądane 98 razy ]

Faktycznie, przywitała mnie pusta, gładka łąka. Jednak w miejscu w którym powinien znajdować się schron dowodzenia majaczyło niewielkie wzniesienie.
Mój RWB - ręczny wykrywacz betonu czyli kłujka ;) zaczął ładnie stukać. Po zerwaniu darni ukazał się beton z małym otworem przykrytym drewnianymi belkami.
Otwór był wprawdzie mały ale wystarczająco duży by wcisnąć aparat. Na zdjęciach pokazała się całkiem pokaźna przestrzeń zniszczonego stanowiska dowodzenia :jupi:
Załącznik:
Wrocław-Polanowice 1.JPG
Wrocław-Polanowice 1.JPG [ 240.85 KiB | Przeglądane 98 razy ]

Załącznik:
Wrocław-Polanowice 2.JPG
Wrocław-Polanowice 2.JPG [ 239.75 KiB | Przeglądane 98 razy ]

Załącznik:
Wrocław-Polanowice 3.jpg
Wrocław-Polanowice 3.jpg [ 216.96 KiB | Przeglądane 98 razy ]

Innych elementów baterii nie znalazłem. Może komuś innemu się poszczęści :D
Tylko należy się śpieszyć bo od lat planują budowę przedłużenia obwodnicy śródmiejskiej, której trasa ma przechodzić dokładnie przez tą łąkę ;)

Post Napisane: 26 sie 2018, o 23:47 

Imię: Jacek
@Alkali

Widzę, że przedmiotowa bateria jest już naniesiona na mapę Twierdzy Wrocław ;-)

Załączniki:
Polanowice.jpg
Polanowice.jpg [ 92.91 KiB | Przeglądane 74 razy ]

Würzburg-Riese

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne » Fortyfikacje niemieckie do 1945 roku » Baterie przeciwlotnicze – Flak-Batterie