Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 11 wrz 2018, o 20:13 

Imię: Czarek
Witam,

Tym razem zapraszam na wycieczkę do Radomia. Ale naszym celem nie będzie AirShow lecz relikty niemieckiej baterii przeciwlotniczej
uzbrojonej w 6 zdobycznych armat 7,5 cm Flak 97(f).
Baterię rozlokowano w północno wschodniej części miasta, około 4,5 km od lotniska Sadków i 7,8 km od lotniska Piastów.
Załącznik:
Radom_Flak 1.jpg
Radom_Flak 1.jpg [ 226.28 KiB | Przeglądane 27 razy ]

Obecnie jest tam osiedle mieszkaniowe Gołębiów II. Z sześciu podstaw zachowały się 3 (lub 4).
Załącznik:
Radom_Flak 2.jpg
Radom_Flak 2.jpg [ 248.71 KiB | Przeglądane 27 razy ]

Kwietnik 1 - przy ogrodzeniu dozorowanego osiedla, lekko uszkodzony -
Załącznik:
Radom_1.JPG
Radom_1.JPG [ 250.75 KiB | Przeglądane 27 razy ]

Załącznik:
Radom_1a.JPG
Radom_1a.JPG [ 250.49 KiB | Przeglądane 27 razy ]

Załącznik:
Radom_1b.JPG
Radom_1b.JPG [ 243.96 KiB | Przeglądane 27 razy ]

Kwietnik 2 - obok wejścia do klatki schodowej bloku przy ul. Paderewskiego 22B. Obiekt całkowicie nierozpoznawalny, niewiele widać, może
pod ziemią jest więcej. Gdyby nie nakładka zdjęcia lotniczego można by obok niego przechodzić i nie mieć bladego pojęcia na co się patrzy.
Miałem okazję się o tym przekonać gdyż pewne małżeństwo zainteresowało się mną gdy butem grzebałem w ziemi doszukując się bezskutecznie śrub.
Byli bardzo zaskoczeni gdy pokazałem im zdjęcia i wyjaśniłem czym był ten betonowy ogryzek ;)
Załącznik:
Radom_2.JPG
Radom_2.JPG [ 249.45 KiB | Przeglądane 27 razy ]

Załącznik:
Radom_2a.JPG
Radom_2a.JPG [ 248 KiB | Przeglądane 27 razy ]

Kwietnik 3 - w bardzo dobrym stanie zachowania. Obcięto jedynie śruby gdyż kwietnik robi obecnie za... mikro piaskownicę na placu zabaw ;)
Znajduje się na terenie zamkniętego osiedla i musiałem odczekać dobrą chwilę by ktoś mnie wpuścił na teren.
Załącznik:
Radom_3.JPG
Radom_3.JPG [ 247.7 KiB | Przeglądane 27 razy ]

Załącznik:
Radom_3a.JPG
Radom_3a.JPG [ 241.22 KiB | Przeglądane 27 razy ]

Załącznik:
Radom_3b.JPG
Radom_3b.JPG [ 244.45 KiB | Przeglądane 27 razy ]

Napisałem, że być może zachowały się 4 podstawy. Na zdjęciu lotniczym podstawę wysuniętą najbardziej na północ zaznaczyłem znakiem zapytania.
Jadąc ul. Michałowską opcją Street View w miejscu w którym powinien stać kwietnik widać pod trawnikiem fragment betonu.
Nie wiem czy na pewno to podstawa i niestety nie dane mi było to sprawdzić. Gdy byłem w Radomiu tuż obok trwała budowa i przy ogrodzeniu stało
sporo samochodów skutecznie uniemożliwiając sprawdzenie terenu.
Załącznik:
Radom_znak zapytania 1.jpg
Radom_znak zapytania 1.jpg [ 143.01 KiB | Przeglądane 27 razy ]

Załącznik:
Radom_znak zapytania 1a.JPG
Radom_znak zapytania 1a.JPG [ 245.09 KiB | Przeglądane 27 razy ]

Nie przewidują w najbliższej przyszłości wyjazdu do Radomia ale znając życie Jacek tam wkrótce pojedzie by zrobić zdjęcia do zilustrowania swoich nowych punktów na
Miplo, które zapewne niebawem się pojawią ;) Może będzie miał więcej szczęścia.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne » Fortyfikacje niemieckie do 1945 roku » Baterie przeciwlotnicze – Flak-Batterie