Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Różności » Kto pyta nie błądzi

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 2 gru 2018, o 20:34 

Imię: Marek
Według mnie tak. Kamień jest porośnięty mchem. Nie miałem go jak wyczyścić ale na dotyk znowu doszukałem się FP. Jest bardzo blisko bohatera tego wątku (na prawo). Poniżej drogi patrząc od os. Witosa:
Załącznik:
FPs.jpg
FPs.jpg [ 126.74 KiB | Przeglądane 238 razy ]

Post Napisane: 16 lut 2019, o 18:16 

Udało mi się zrobić trochę lepszą fotkę - widać, że to FP (po bokach i z tyłu nie ma nic).
Załącznik:
FP.jpg

Podejrzewam, że te piaskowe wyznaczają starą granicę, a ten z betonu to jakaś późniejsza korekta. Czy dysponuje ktoś mapą FP z początku XX wieku?

Post Napisane: 16 lut 2019, o 23:07 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Na betonowego nigdy nie trafiłem.Natomiast granice już ktoś wrzucił,

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 17 lut 2019, o 17:28 

witowski napisał(a):
Granice dawniej biegły rzekami i to pozostałość po przejściu granicy ziemi pszczyńskiej z Kłodnicy na Rawę.

Oryginalne kamienie FP (piaskowe) pasują do tego opisu - większość z nich znajduje się w czymś co przypomina koryto strumienia zasilającego Kłodnicę. Pasuje również do map z tego wątku. Kamień betonowy nijak. Zastanawiam się czy to nie może być raczej kamienny drogowskaz - zakładając, że ta droga przy której stoi istniała od dawna. Na starych mapach niby biegła tamtędy droga.

Post Napisane: 3 mar 2019, o 17:31 

Spacerują po lasach w Rudzie Śląskiej natknąłem się na takie kamienie:
Załącznik:
F.jpg
F.jpg [ 254.88 KiB | Przeglądane 127 razy ]

Czy to również Księstwo Pszczyńskie?
Załącznik:
Fmapka.jpg
Fmapka.jpg [ 107.34 KiB | Przeglądane 127 razy ]

Post Napisane: 3 mar 2019, o 22:34 
Przyjaciel

Nie wygląda na książęcy.

Post Napisane: 4 mar 2019, o 21:40 

Na starych mapach w tym miejscu widzę napis sugerujący granicę.

Załącznik:
granica.jpg
granica.jpg [ 12.6 KiB | Przeglądane 110 razy ]

wikipedia napisał(a):
1922–1939 – teren dzisiejszego miasta został przedzielony granicą. Kończyce, Pawłów i Makoszowy znalazły się w granicach Polski, pozostałe gminy przypadły Republice Weimarskiej

W okolicy są zespoły umocnień (w kierunku Rudy Śląskiej i Chorzowa). Tylko czemu 'F'?

Post Napisane: 5 mar 2019, o 06:55 
Przyjaciel

Coś na temat "F" choć inne litery są może być TU

Post Napisane: 5 mar 2019, o 18:38 

Dzięki za linka. Obejrzałem i jak dla mnie te kamienie są inne. Bliżej im do kamieni FP (kształt i rodzaj kamienia). Poszukałem i znalazłem to:
Bytomskie Państwo Stanowe
i to:
Swobodne Państwo Bytomskie
Gdzieś tam przewija się sformułowanie Freie Standesherrschaft oraz postać Leona Ferdynanda. Może gdyby znalazło się miejsce gdzie te kamienie skręcają, jeśli w pewnym momencie odbiją na północ to kto wie.

Post Napisane: 6 mar 2019, o 18:59 

Popytałem po muzeach. Nikt nic nie wie. W związku z tym póki co można jedynie domniemywać (każdorazowo awers jest skierowany na północ), że podmiot wyznaczony przez słupki graniczne z literą 'F' znajdował się w tym miejscu na południe od Zabrza Bielszowice w kierunku Zabrza Makoszowy.

Post Napisane: 9 mar 2019, o 22:07 

Postanowiłem zrobić sobie kolejny spacer w okolicy ulicy Chudowskiej. Idąc w kierunku zachodnim w pewnym momencie kamienie 'F' odbijają na północ. Deszcz nie pozwolił mi sprawdzić jak sprawa wygląda w kierunku wschodnim. Doszedłem do miejsca, w którym zamiast kamieni 'F' były klasyczne słupki geodezyjne. Podejrzewam, że gdzieś po drodze odbiły na północ lub południe. Ciekawe jest to, że w przeciwieństwie to kamieni górniczych (sprawdziłem kilka lokalizacji), te kamienie przetrwały nietknięte. Stan na dzień dzisiejszy prezentuje się tak:
Załącznik:
mapka.jpg
mapka.jpg [ 128.06 KiB | Przeglądane 76 razy ]

Rozwiązanie litery 'F' może kryć mapa orsip:
Załącznik:
orsip.jpg
orsip.jpg [ 239.98 KiB | Przeglądane 76 razy ]

Moża znaleźć na niej adnotacje autora mapy. Właścicelem kilku pól jest Tiele Winckler. Na kilku jest skrót 'F.' a na jednym coś czego nie potrafię odczytać ?Fisk?. Jeśli dobrze przyjrzeć się tej mapie to położenie kamieni zgodne jest z przerywaną linią. W orientacji zachód-wschód pokrywa się ona kreisgrence. Czym jest linia w orientacji południe-północ nie wiem (może ktoś spotkał się z takim typem linii na mapie).

Post Napisane: 10 mar 2019, o 06:47 
Przyjaciel

Ciekawe.

Post Napisane: 10 mar 2019, o 19:34 
Administrator

Imię: Leszek
rainy3 napisał(a):
może ktoś spotkał się z takim typem linii na mapie

Może przyda się legenda? Dwa skany, chyba identycznego skorowidzu.

Załączniki:
00 legenda.jpg
00 legenda.jpg [ 3.64 MiB | Przeglądane 64 razy ]
Zeichen-Erklaerung_zur_Floetzkarte_des_Oberschlesischen_Steinkohlenbeckens_10K.jpg
Zeichen-Erklaerung_zur_Floetzkarte_des_Oberschlesischen_Steinkohlenbeckens_10K.jpg [ 3.42 MiB | Przeglądane 64 razy ]

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński
 Zobacz profil GG  

Post Napisane: 10 mar 2019, o 22:16 

Dzięki za legendę. Czyli w kierunku 'północ' kamienie lecą po granicy leśnictwa. Niestety znaczenie litery 'F' pozostanie w strefie domysłów. Kopalnia Bielszowice została założona przez skarb państwa pruskiego, na czele którego stało przynajmniej kilku Fryderyków. Pytanie czy skarb pruski był właścicielem ziem, czy tylko miał koncesję na kopanie węgla (bo o ile dobrze rozumiem to można było dostać koncesję nie będąc właścicielem ziemi).

Post Napisane: 17 mar 2019, o 17:00 

Z kronikarskiego obowiązku. Jeśli chodzi o kierunek wschód to kamienie lecą zgodnie z leśną drogą. Przez długi czas nie umiałem żadnego wypatrzyć ale w końcu jeden się trafił.
Załącznik:
Screenshot_20190317-135400.jpg
Screenshot_20190317-135400.jpg [ 144.85 KiB | Przeglądane 40 razy ]

Prośba do moderatora. Zdjęcie betonowego kamienia FP wrzuciłem do wątku o kamieniach FP. O kamieniach 'F' zrobię wątek w poczekalni. Gdyby ktoś mógł posprzątać ten wątek byłbym wdzięczny.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strona główna forum » Różności » Kto pyta nie błądzi