Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Różności » Kto pyta nie błądzi

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 1 lut 2019, o 23:44 
Bratnia dusza

Imię: Tomasz
W Bytomiu Miechowicach jest ulica Michaloka. Od dawna, nie mam pojęcia dlaczego, na żadnych mapach nie jest podawane imię. Przy tej ulicy obecnie nie ma już żadnej kamienicy, nie ma nawet drzewa na którym pamiętam jak przybita była tabliczka z napisem nazwy ulicy. Wydaje mi się, że było na niej - Jana Michaloka, ale nie jestem tego pewien. Ponieważ nic na temat Michaloka nie potrafię znaleźć w necie moje pytanie brzmi, czy ktoś może wie kim był Michalok, Jan Michalok? Mogę tylko domniemywać, że to jakiś śląski działacz.

Ostatnio edytowano 6 lut 2019, o 00:21 przez Szamot, łącznie edytowano 1 raz

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 2 lut 2019, o 10:34 
Administrator

Imię: Leszek
Może wyślij zapytanie do UM w Bytomiu? Powinni mieć informacje o patronach ulic.
BTW - bardzo podobało mi się podejście władz Syrakuz, na tabliczkach z nazwami ulic była króciutka informacja pod spodem (np. Ingegnere czyli inżynier i lata życia).

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 2 lut 2019, o 20:20 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Dobry pomysł,tak na marginesie ludzi którzy interesują się patronami ulic jest mniej niż promil.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 2 lut 2019, o 21:34 
Przyjaciel

Imię: Zygmunt
Wprawdzie nie jest to odpowiedź na postawione pytanie, ale coś niecoś na temat tej i innych ulic Miechowic
Ulica ta przed wojną nazywała się Holteistrasse. Na temat postaci Michaloka, też nic konkretnego nie ma.
http://www.gazetamiechowic.pl/historia/ ... _1945.html

Post Napisane: 3 lut 2019, o 14:39 
Bratnia dusza

Dzięki za linka, kiedyś przeglądałem tą stronę. Jak widać łatwiej jest znaleźć informacje na temat poprzedniego niemieckiego patrona ulicy niż obecnego. Przejrzałem natomiast inne artykuły zamieszczone na tej stronie i znalazłem coś ciekawego. W opracowaniu o gościńcach i gospodach jest taki zapis:
"Gospoda (Gastätte) Johanna Muschialika -funkcjonowała na ulicy Stolarzowickiej 16, w pobliżu kościoła Bożego Ciała, przez krótki czas korzystano z jej pomieszczeń jako lokalu wyborczego. Lokal ten funkcjonował jeszcze po wojnie, jednak został zamknięty, gdyż znajdował się za blisko kościoła."
Spolszczony Muschialik to niekoniecznie Michalok, ale dość blisko. Mój wymyślony Jan to po niemiecku Johann. Z obecnie parzystych numerów ulicy Stolarzowickiej najbliżej szesnastki zachował się numer 12. Biorąc pod uwagę jego położenie gospoda pod adresem Stolarzowicka 16 musiała się znajdować między ulicami Zjednoczenia i Michaloka co jest oczywiście bardzo blisko kościoła.
Tyle na razie udało mi się ustalić. Oczywiście właściciel gospody może nie mieć nic wspólnego z nazwą ulicy.
Biorę pod uwagę kontakt z UM lub napisze maila do autora artykułu.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 5 lut 2019, o 19:37 

Cytuj:
bardzo podobało mi się podejście władz Syrakuz, na tabliczkach z nazwami ulic była króciutka informacja pod spodem

Zapewniam Cię, że w Polsce też są takie miasta. Chociażby w Wejherowie pod nazwiskiem patrona jest nie tylko napisane kim był, ale w jakich lat żył.

Post Napisane: 5 lut 2019, o 20:08 
Administrator

No to świetnie :thumright:
Akurat przez Wejherów tylko kiedyś przejeżdżałem, a w Syrakuzach sporo po uliczkach podreptaliśmy, więc łatwiej było zauważyć :)

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 5 lut 2019, o 22:34 

Cytuj:
Wejherów

... przez Wejherowo :)

Post Napisane: 5 lut 2019, o 22:40 
Administrator

Łomatko, ale wtopa :glupek:
Jednak pisanie z doskoku z pracy to nie jest najlepszy pomysł...

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 6 lut 2019, o 00:28 
Bratnia dusza

Dostałem odpowiedź od autora artykułu. Jego zdaniem właściciel karczmy Muschialik nie ma nic wspólnego z nazwą ulicy, a Michalok to prawdopodobnie postać związana z powstaniami jednakże na jego temat nie znalazł zupełnie żadnych informacji.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 17 lut 2019, o 22:39 
Bratnia dusza

Zadzwoniłem do UM by dowiedzieć się jaki wydział zajmuje się nazewnictwem ulic i zaraz mnie gdzieś przełączono. Nie pamiętam już jaki dział był pierwszy w każdym razie powiedziano mi, że u nich widnieje tylko nazwa Michaloka i przełączono mnie gdzie indziej. Tam znów poszukiwania i to samo i znów przełączenie. W końcu jakaś babka zacytowała mi ustawę, że ulica się tak nazywa i oni nie wiedzą kto to był (poniżej wycinek ustawy o nazewnictwie ulic Bytomia). Oczywiście mógłbym skierować pismo (sam już nie wiem do jakiego działu), ale wątpię by komuś się chciało tego szukać. W każdym razie w bazie Muzeum Powstań w Świętochłowicach takie nazwisko nie figuruje. Mój znajomy twierdzi, że się spotkał z tym nazwiskiem w literaturze i to był jakiś działacz, ale w tej chwili więcej nie pamięta.

Załączniki:
Obrazek1.jpg
Obrazek1.jpg [ 56.51 KiB | Przeglądane 130 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Różności » Kto pyta nie błądzi