Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Różności » Kto pyta nie błądzi

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 10 maja 2019, o 20:46 
Przyjaciel

Imię: Daniel
Chodzi o Jaworze koło Bielska.

Natrafiłem niedawno w "archiwach" na 2 mapy pól górniczych w Jaworzu, na których zaznaczono sztolnie. Zapewne chodzi o wydobycie rudy żelaza. Mapy pochodzą z 1850 r. a ich autorem jest niejaki J. Schnapka.
Na podstawie map ciężko jest zidentyfikować miejsce gdzie one były. Mam co prawda swoje przypuszczenia.
Wskazówką mogą być nr domów, które tam są i nazwiska osób przypisanych budynkom. Zapewne pomocna
byłaby mapa katastralna Jaworza z poł 19 w.

Na 1 mapie zaznaczono pola górnicze Michael i Frantz Josef. W polu Michael widać dwie sztolnie a w polu Franz Josef jedną.
Przez pola górnicze przepływa rzeka/potok oraz przechodzi droga. W pobliżu drogi znajdują się dwa budynki:
Nr 8 - Konczni i nr 12 - Bulandra. Na tej mapie północ jest na dole - wskazuje ją strzałka.

Na 2 mapie zaznaczono sztolnię w polu górniczym Jadwiga (Hedwig). Do domu z nr 53 przypisano nazwisko Pl Stekla.
Tutaj również północ jest na dole.

Może ktoś ma jakieś informacje na temat prac górniczych w Jaworzu albo swoje przypuszczenia co do lokalizacji?

Załączniki:
Komentarz: Mapa 1
Dulni Mapy Jaworze 1.jpg
Dulni Mapy Jaworze 1.jpg [ 88.23 KiB | Przeglądane 158 razy ]
Komentarz: Mapa 2
Dulni Mapy Jaworze 2.jpg
Dulni Mapy Jaworze 2.jpg [ 63.89 KiB | Przeglądane 158 razy ]

Post Napisane: 12 maja 2019, o 10:01 

Imię: Marek
Obróciłem pierwszą mapę tak by północ była na górze. Niestety nie udało mi się jej jednoznacznie dopasować do miejsca w Jaworzu korzystając z mapy na orsip. Przy założeniu, że Dulni znaczy Dolne można wytypować przynajmniej dwa potoki, nie potrafię jednak dopasować ulicy.

Post Napisane: 12 maja 2019, o 11:48 
Przyjaciel

Nie należy sugerować się opisem "Dulni Mapy Jaworze". To ja sobie je tak podpisałem, z racji że pochodzą z czeskich archiwów. Po czesku dulni mapy to mapy górnicze. O których miejscach myślałeś?

Post Napisane: 12 maja 2019, o 12:44 
Przyjaciel

Niedawno próbowałem odnaleźć to miejsce. Co myślicie o tym?

Załączniki:
jaw1.jpg
jaw1.jpg [ 202.81 KiB | Przeglądane 122 razy ]
JAW2.jpg
JAW2.jpg [ 203.96 KiB | Przeglądane 122 razy ]
JAW5.jpg
JAW5.jpg [ 202.72 KiB | Przeglądane 122 razy ]

Post Napisane: 12 maja 2019, o 12:54 
Przyjaciel

Miejsce o którym myślę to wzgórze zwane Zómczyskiem koło sanatorium Dziecięcego i ten bezimienny potok płynący po zach. stronie. Gródek opisano tutaj viewtopic.php?f=260&t=14155. Na zach. stoku wzgórza udało mi się nawet zidentyfikować niewielkie zagłębienie, które może być pozostałością sztolni zaznaczonej w polu Michael.

Załączniki:
jaw6.jpg
jaw6.jpg [ 231.72 KiB | Przeglądane 119 razy ]
jaw7.jpg
jaw7.jpg [ 247 KiB | Przeglądane 119 razy ]
jaw8.jpg
jaw8.jpg [ 240.93 KiB | Przeglądane 119 razy ]

Post Napisane: 12 maja 2019, o 21:09 

Imię: Marek
Tu są moje typy na podstawie mapy orsip:
Załącznik:
Jaworze.jpg
Jaworze.jpg [ 246.44 KiB | Przeglądane 101 razy ]

Niestety te mapy jak dla mnie są zbyt ogólnikowe. W przypadku drugiej mapy nie ma żadnego punktu odniesienia. Co więcej potoki mają tendencje do zmiany koryta a co za tym idzie kształty obecnych cieków mogą odbiegać od tego co jest prezentowane na mapie (stawiam, że na mapie jest fragment potoku a nie jego bieg od źródła do pola).

Post Napisane: 13 maja 2019, o 07:45 
Przyjaciel

Imię: Zygmunt
Wszystkie te typowania są jak najbardziej prawdopodobne, ale nie koniecznie. Zbyt mało informacji jest na tych mapkach, by dokładnie zlokalizować miejsca. Przydałaby się, jak piszesz mapa katastralna z XIX w.
Mnie zainteresowało to miejsce, trochę pasuje; jest potok i droga (Cieszyńska, Folwarcznej mogło nie być w ogóle). Zaznaczone X-em miejsce jest z pewnością przeobrażone, widać to na Geoportalu, przy cieniowaniu. Warto sprawdzić.

Załączniki:
E.J-s-650x307.PNG
E.J-s-650x307.PNG [ 253.42 KiB | Przeglądane 85 razy ]

Post Napisane: 13 maja 2019, o 11:41 
Przyjaciel

Podejrzewam że do sprawdzenia miejsc będzie więcej.

Mapa katastralna Jaworza była by tutaj najbardziej przydatna o ile dowiemy się z którego Jaworza pochodzą mapy górnicze. Zakładam że przedstawiają Jaworze Dolne, czyli dzisiejsze centrum.

Około 1570 r. nastąpił podział wsi na Jaworze Średnie, Dolne i Górne, jako że posiadało ono trzech właścicieli (Jan, Melchior i Aleksander Jaworscy). Pierwsze pasmo (wschodnie) to Jaworze Średnie, drugie to Jaworze Dolne, a trzecie (zachodnie) to Jaworze Górne.
Każda z tych części miała oddzielną numerację zaczynającą się od 1. Do tego doszły za czasów następnych właścicieli przysiółki Nałęże, Pelchrim i Grabka z Błatnią także od nr 1 począwszy.
Nazewnictwo ulic wprowadzono w Jaworzu w 1990 r. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt że do tego czasu numeracja była prowadzona narastająco na istniejących od wieków zasadach - od numeru 1 w każdej części.
Budynki na mapach górniczych mają nr 8, 12 i 53.

W 1754 r. Jaworze w całości stało się własnością jednego właściciela - barona Jerzego Ludwika Laszowskiego.
Pod koniec XVIII w. nastąpił rozwój miejscowości kiedy to właścicielami zostali hrabiowie Saint-Genois.
Z tego to okresu i nieco późniejszego, jako już uzdrowiska pochodzi zasadniczy układ urbanistyczny Jaworza.

Inną bardzo ważną rzeczą jest bez wątpienia geologia Jaworza i okolicy.
Wierzchnia warstwa na terenie Jaworza tworzona jest przez płaszczowinę cieszyńską i godulską. Ta pierwsza występuje w północnej i środkowej części, natomiast skały płaszczowiny godulskiej ukazują się na powierzchni w górskiej południowej części miejscowości, tworząc wyraźny próg morfologiczny na granicy Beskidów i Pogórza.

Obszaru gdzie występuje płaszczowina godulska nie biorę pod uwagę z racji że sferosyderyty tam nie występują.

Płaszczowina cieszyńska składa się z trzech ogniw stratygraficznych: łupków cieszyńskich dolnych, wapieni i łupków cieszyńskich górnych. Młyńska Kępa, Goruszka i Wawrzyczkowa Kępa zbudowane są z wapieni cieszyńskich.
Łupki cieszyńskie górne występują u podnóża Beskidu Śląskiego. W tych ostatnich występują jeszcze cieszynity pochodzenia magmowego oraz wkładki rud żelaza w postaci brył sferosyderytów, względnie ławic syderytów ilastych.

Biorąc to pod uwagę przypuszczam że obszar dawnych prac górniczych znajduje się w południowej części miejscowości, u podnóża gór.

Ostatnio edytowano 13 maja 2019, o 12:16 przez daniel3ttt, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 13 maja 2019, o 11:56 
Przyjaciel

Jeszcze jednym miejscem które mnie zaciekawiło jest to na mapce. Potok Rudawka

Załączniki:
jaw.jpg
jaw.jpg [ 235.64 KiB | Przeglądane 72 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Różności » Kto pyta nie błądzi