Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty sakralne » Obiekty sakralne - Śląskie
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 30 maja 2019, o 23:41 
Offline
Terra Incognita
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2012, o 18:00
Posty: 1802
Lokalizacja: Sosnowiec
Imię: Paweł
Kościół Świętej Marii Magdaleny w Chorzowie .

Historia parafii od 1817 roku .

24 czerwca 1257 roku, w dzień wspomnienia Jana Chrzciciela, w Czeladzi, książę Opola i Raciborza - Władysław, dzięki dekretowi oddał Bożogrobcom pod zagospodarowanie Chorzów i Białobierz. Ten dokument jest zarazem pierwszym i najbardziej prawdopodobnym źródłem mówiącym o Chorzowie.
Z przekazu Jana Długosza (XV w.) można się dowiedzieć, iż Kazimierz, książę bytomski, w 1300 roku wybudował szpital w Chorzowie i ofiarował go Bożogrobcom wraz ze wsią Chorzów. Bożogrobcy - Miechowici prowadzili parafię i kościół oraz zajmowali się biednymi i chorymi. Szpital został następnie przeniesiony do Bytomia, lecz chorzowscy proboszczowie nadal byli przeorami szpitala św. Ducha.
Ostatnim proboszczem zakonnym w Chorzowie Starym był ks. Hilary Przybylski. W roku 1817, Wrocławska Kuria Biskupia wyznaczyła na proboszcza świeckiego ks. Józefa Bedera, który zarządzał parafią przez 39 lat, do jego śmierci (17 lutego 1855 r.). Pełnił on także funkcje bytomskiego dziekana i inspektora szkolnego. Jako proboszcz, dokładał wszelkich starań, by nie roztrwonić dorobku Bożogrobców - nie tylko w sferze ekonomicznej, ale i duchowej. Ks. Beder uwiecznił swoją pamięć przez założenie dwóch kolonii między Chorzowem a Dębem, które zostały odeń nazwane Józefowiec i Bederowiec. Tak więc do parafii należały osady: Dąb, Józefowiec, Węzłowiec i Bederowiec. W 1822 r., ks. proboszcz Beder zbudował w Chorzowie Starym nową szkołę. Składała się ona z jednej sali szkolnej, pokoju dla nauczyciela, masywnej piwnicy i stajni dla bydła.
Po śmierci ks. Józefa Bedera, proboszczem został ks. Franciszek Kania, który już od 1841 roku pracował jako wikary w starochorzowskiej świątyni. Po wybudowaniu kościoła filialnego na Dębie, podjął decyzję o rozebraniu murów kościoła św. Marii Magdaleny, po stu latach jego istnienia. Na tym też miejscu stanął nowy kościół, większy od poprzednich. Budowę nowego kościoła realizowano według projektu architekta Josefa Ebersa, zatrudnionego przez Kurię we Wrocławiu jako architekta diecezjalnego. W sierpniu 1888 roku ks. proboszcz położył kamień węgielny pod nowy kościół. W czasie budowy nowej świątyni (lata 1889 - 1892) nabożeństwa odprawiano w kościółku tymczasowym. Miejsce ołtarza głównego tego kościoła jest dziś oznaczone kapliczka św. Jana Nepomucena na placu św. Jana. 19 grudnia 1892 r. spełniły się marzenia starochorzowskiej wspólnoty. Tego dnia ks. dziekan Michalski z Lipin jako przedstawiciel biskupa wrocławskiego dokonał uroczystego aktu poświęcenia świątyni. Poświęcona wtedy świątynia jest tą obecną.
Na szczycie pagórka blisko 320 m wzniesionego nad poziomem morza, strzela wysoko w niebo 75 metrowa wieża gotycka, widoczna na całe centrum przemysłowe Śląska. Choć kościół jest przykładem budowli neogotyckiej, to wiele łuków widocznych w jego elewacjach ma zarys zbliżony do łuków półokrągłych. Prezbiterium kościoła znajduje się od strony zachodniej, natomiast wieża- stanowiąca część fasady - od wschodu. Korpus świątyni to pseudobazylikowa, we wnętrzu halowa, trójnawowa konstrukcja, powiększona o transept mający ramiona zamknięte pięciobocznie. Rozbudowanej tak bardzo w rzucie części prezbiterialnej towarzyszy prosty, krótki korpus. Tworzy go nawa główna, dwukrotnie szersza i nieznacznie wyższa od naw bocznych, oraz wieża, która- jak się wydaje - jest wtopiona w nawę środkową. Wrażenie takie uzyskał architekt, dobudowując do naw bocznych, po stronie wieży klatkę schodową i kaplicę boczną, których bryły nie są wyodrębnione na zewnątrz.
Pierwotną polichromię, której autorem był Josef Krawitz z Ząbowic Śląskich zastąpiły bogate malowidła ukończone w 1930 roku, zaprojektowane przez Juliusza Makarewicza z Krakowa. Pokrywały one wszystkie ściany kościoła, ale najbogatsze były w prezbiterium. Malowidła ścienne tworzyły całość ikonograficzną i kompozycyjną z ołtarzem głównym, również zaprojektowanym przez Juliusza Makarewicza. Ikonografia w kościele była wielowątkowa. Przedstawiała świętych, Chrystusa, sceny nawiązujące do najnowszej historii kościoła na Górnym Śląsku.
1 stycznia 1900 roku zmarł budowniczy tej pięknej świątyni, ks. Franciszek Kania, w 59 roku swej posługi kapłańskiej w Chorzowie Starym. Nowym proboszczem został ks. Franciszek Adamek (1901 r.). jego zasługą było przede wszystkim wybudowanie nowego probostwa, powiększenie cmentarza i wystawienie ochronki, w której 12 marca 1909 roku rozpoczęły pracę siostry Boromeuszki. Proboszcz Adamek zmarł nagle 8 grudnia 1913 roku.
U progu I wojny światowej chorzowską parafie przejął ks. Karol Namysło. Jako proboszcz wykazał się dużą aktywnością: założył wiele stowarzyszeń parafialnych, odnowił kościół i oddał do użytku nowy cmentarz. Dzięki niemu kościół otrzymał w 1921 r. nowe dzwony na miejsce zabranych w czasie wojny. By uczcić jego pamięć, najmniejszy dzwon nazwano jego imieniem- " Karol". Po jedenastu latach posługi, w 1925 r. zmarł ks. proboszcz Namysło, a jego następcą został ks. Stefan Szwajnoch, który miał wtedy 39 lat. Za czasów jego proboszczowania kościół w Chorzowie Starym otrzymał prawdziwe piękno i wystrój wewnętrzny. Wyposażył on kościół w nowe organy, które zostały poświęcone 8 grudnia 1927r., przez biskupa Arkadiusza Lisieckiego. Po tych uroczystościach urządzono wielki koncert organowy, a głównym wykonawcą był prof. F. Nowowiejski. Jesienią 1930 roku świątynia otrzymała prześliczną polichromię, która była dziełem znanego krakowskiego artysty - prof. Juliusza Makarewicza. Ukoronowaniem wystroju był ołtarz główny i prezbiterium. W swojej pracy duszpasterskiej wiele uwagi poświęcał ks. Szwajnoch organizacjom kościelnym. Jemu zawdzięcza swe powstanie Parafialna Akcja Katolicka - Caritas, Papieskie dzieło Rozkrzewienia Wiary, Chór Kościelny, Krucjata Eucharystyczna i inne. Za swą wielką aktywność Ojciec św. obdarzył go w 1932 r. godnością Tajnego Szambelana, a w 1937 roku powołany został na Kanonika Katedralnego. Objął również specjalny referat przy boku biskupa ordynariusza w Katowicach. W ten sposób nowym proboszczem w Starym Chorzowie, 26 XI 1936 r. został ks. Augustyn Koźlik. Okres jego kapłańskiej posługi przypadł na czas II wojny światowej oraz na surowe lata stalinowskiego terroru. 22 stycznia 1942 roku, zrabowane zostały trzy dzwony, które przetopiono na pociski armatnie. Dla parafian była to olbrzymia strata. Na terenie Chorzowa mieścił się szereg obozów pracy, między innymi na obszarze Zakładów Azotowych przy ulicy Maciejkowickiej znajdował się obóz dla robotników sprowadzonych z Ukrainy. Zmarłych chowano na cmentarzu parafialnym. Także przy ulicy Nowej usytuowane były obozy dla jeńców radzieckich, których zwłoki kryją mogiły starochorzowskiego cmentarza. Wielu mieszkańców naszego miasta straciło życie w obozach masowej zagłady. Jednym z nich był ks. Jan Macha, rodowity Chorzowianin, który na mocy wyroku sądowego wydanego w Katowicach został ścięty w grudniu 1942 roku. Pamięć o nim żyje nadal w sercach wielu parafian.
Na skutek II wojny światowej oraz intensywnej eksploatacji górniczej świątynia zaczęła niszczeć. Przy okazji prac remontowych podjęto prace przy ogrzewaniu całego kościoła i jego radiofonizacji, co było wielkim osiągnięciem ks. proboszcza Koźlika. 30 sierpnia 1952 r. umiera ks. kanonik Augustyn Koźlik. Początkowo administrację parafii objął ks. Edward Droździok - dotychczasowy wikary w Chorzowie Starym. Jednak już 8 września otrzymał nominację na proboszcza - administratora ks. dr Konrad Marchlowski. Wkrótce potem zmieniając swoją decyzję, kuria biskupia dekretem z dnia 31 stycznia 1953 roku mianuje proboszczem - administratorem, wspomnianego już ks. Edwarda Droździoka. Nowy proboszcz borykał się z licznymi procesami sądowymi o odszkodowania z kopalni "Prezydent". Jego starania okazały się jednak bezowocne. Dalsza eksploatacja górnicza niszczyła świątynię, która odstraszała szeregiem rusztowań i zabezpieczeń. 20 kwietnia 1968 r., niespodziewanie zmarł ks. proboszcz Droździok, a jego następcą został ks. Stanisław Woźniak. Przeprowadził on liczne prace remontowe. Dach kościoła został pokryty blachą cynkową, przebudowano prezbiterium, wykonano nowe instalacje głośnikowe i elektryczne. Podobnie jak jego poprzednik, ks. Woźniak zmarł nagle 13 lutego 1972 roku, pozostawiając parafię z jasno wytyczonymi kierunkami rozwojowymi.
Po księdzu Woźniaku parafię objął ks. Franciszek Hornik. W marcu 1972 r., po 15 latach, kopalnia "Polska", do której przyłączono dawną kopalnię "Prezydent" odpowiedzialną za szkody górnicze, przysłała decyzję o przyznaniu funduszy na malowanie kościoła. Niestety podczas tych prac nie uratowano nawet fragmentów bogatej polichromii, która jeszcze ocalała. Polichromia prof. Juliusza Makarewicza została zastąpiona pobielonymi powierzchniami ścian. Przebudowany został ołtarz główny. Zlikwidowano boczne ołtarze, pozostawiając tylko ołtarz Matki Boskiej Różańcowej. Wszystkie te zmiany tłumaczono odnową i przeobrażeniami, które zachodziły po II soborze watykańskim. 4 listopada 1976 roku, ks. bp. dr H. Bednorz dokonał konsekracji trzech nowych dzwonów. Do dzisiejszego dnia widnieją na nich następujące napisy: "Św. Maria Magdalena; Wzywam do pokuty", "Św. Franciszek - Ogłaszam wam radość", "Święta Barbara - Opiekuj się nami". W roku 1985 siostry Boromeuszki opuściły klasztor przy ulicy Kasprowicza, w którym przebywały od 1909 r. Budynek klasztorny został przekazany Siostrom Miłosierdzia Matki Teresy z Kalkuty, która w następnym roku wizytowała ten klasztor. Siostry te pełniły swą posługę w Chorzowie do początku lat 90. Niosły pomoc najbardziej potrzebującym mieszkańcom Chorzowa Starego. Otaczały opieką ludzi niepełnosprawnych, opiekowały się sierotami, rodzinami alkoholików rozdając najbardziej potrzebne środki do życia oraz żywność. 16 sierpnia 1986 roku odszedł ks. Franciszek Hornik, a 20 sierpnia przejął starochorzowską parafię ks. Jan Piwczyk. W roku 1987, nowy proboszcz parafii św. Marii Magdaleny został dziekanem dekanatu chorzowskiego. Był on trzecim dziekanem w historii parafii po ks. F. Kani i ks. K. Namyśle. W roku 1992 parafia przeżywała wielką uroczystość 100 rocznicy istnienia Kościoła.


Załączniki:
20190517_162857.jpg
20190517_162857.jpg [ 78.6 KiB | Przeglądane 52 razy ]
20190517_162901.jpg
20190517_162901.jpg [ 122.59 KiB | Przeglądane 52 razy ]
20190517_170728.jpg
20190517_170728.jpg [ 73.71 KiB | Przeglądane 52 razy ]
20190517_170745.jpg
20190517_170745.jpg [ 73.44 KiB | Przeglądane 52 razy ]
20190517_170802.jpg
20190517_170802.jpg [ 95.8 KiB | Przeglądane 52 razy ]
20190517_170806.jpg
20190517_170806.jpg [ 73.87 KiB | Przeglądane 52 razy ]
20190517_163027.jpg
20190517_163027.jpg [ 69.93 KiB | Przeglądane 52 razy ]
20190517_163029.jpg
20190517_163029.jpg [ 60.97 KiB | Przeglądane 52 razy ]
20190517_163043.jpg
20190517_163043.jpg [ 64.62 KiB | Przeglądane 52 razy ]
20190517_163051.jpg
20190517_163051.jpg [ 58.19 KiB | Przeglądane 52 razy ]

_________________
VENI , VIDI , VICI. (Gajusz Juliusz Cezar - 47 p.n.e.)
Memento ante suam ipsorum mortem totiens Ignavos perire, Fortes autem morte tantum semel frui.
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 30 maja 2019, o 23:45 
Offline
Terra Incognita
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2012, o 18:00
Posty: 1802
Lokalizacja: Sosnowiec
Imię: Paweł
...


Załączniki:
20190517_163100.jpg
20190517_163100.jpg [ 60.07 KiB | Przeglądane 51 razy ]
20190517_163109.jpg
20190517_163109.jpg [ 70.46 KiB | Przeglądane 51 razy ]
20190517_163139.jpg
20190517_163139.jpg [ 84.17 KiB | Przeglądane 51 razy ]
20190517_163155.jpg
20190517_163155.jpg [ 58.58 KiB | Przeglądane 51 razy ]
20190517_165546.jpg
20190517_165546.jpg [ 77.32 KiB | Przeglądane 51 razy ]
20190517_165803.jpg
20190517_165803.jpg [ 82.69 KiB | Przeglądane 51 razy ]
20190517_165825.jpg
20190517_165825.jpg [ 36.5 KiB | Przeglądane 51 razy ]
20190517_165850.jpg
20190517_165850.jpg [ 88.33 KiB | Przeglądane 51 razy ]
20190517_165908.jpg
20190517_165908.jpg [ 50.71 KiB | Przeglądane 51 razy ]
20190517_165927.jpg
20190517_165927.jpg [ 63.54 KiB | Przeglądane 51 razy ]
20190517_165943.jpg
20190517_165943.jpg [ 53.76 KiB | Przeglądane 51 razy ]
20190517_170000.jpg
20190517_170000.jpg [ 67.02 KiB | Przeglądane 51 razy ]
20190517_170007.jpg
20190517_170007.jpg [ 71.27 KiB | Przeglądane 51 razy ]

_________________
VENI , VIDI , VICI. (Gajusz Juliusz Cezar - 47 p.n.e.)
Memento ante suam ipsorum mortem totiens Ignavos perire, Fortes autem morte tantum semel frui.
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 30 maja 2019, o 23:49 
Offline
Terra Incognita
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2012, o 18:00
Posty: 1802
Lokalizacja: Sosnowiec
Imię: Paweł
Ze skarbca świątyni ...jeden z kielichów ozdobiony jest herbem Bożogrobców


Załączniki:
20190517_170446.jpg
20190517_170446.jpg [ 59.03 KiB | Przeglądane 51 razy ]
20190517_170450.jpg
20190517_170450.jpg [ 65.74 KiB | Przeglądane 51 razy ]

_________________
VENI , VIDI , VICI. (Gajusz Juliusz Cezar - 47 p.n.e.)
Memento ante suam ipsorum mortem totiens Ignavos perire, Fortes autem morte tantum semel frui.
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 30 maja 2019, o 23:54 
Offline
Terra Incognita
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2012, o 18:00
Posty: 1802
Lokalizacja: Sosnowiec
Imię: Paweł
...


Załączniki:
20190517_170039.jpg
20190517_170039.jpg [ 61.83 KiB | Przeglądane 51 razy ]
20190517_170046.jpg
20190517_170046.jpg [ 59.75 KiB | Przeglądane 51 razy ]
20190517_170059.jpg
20190517_170059.jpg [ 52.19 KiB | Przeglądane 51 razy ]
20190517_170114.jpg
20190517_170114.jpg [ 47 KiB | Przeglądane 51 razy ]
20190517_170130.jpg
20190517_170130.jpg [ 64.27 KiB | Przeglądane 51 razy ]
20190517_170220.jpg
20190517_170220.jpg [ 64.72 KiB | Przeglądane 51 razy ]
20190517_170240.jpg
20190517_170240.jpg [ 64.94 KiB | Przeglądane 51 razy ]
20190517_170303.jpg
20190517_170303.jpg [ 54.18 KiB | Przeglądane 51 razy ]
20190517_170356.jpg
20190517_170356.jpg [ 61.72 KiB | Przeglądane 51 razy ]
20190517_170417.jpg
20190517_170417.jpg [ 69.92 KiB | Przeglądane 51 razy ]
20190517_170430.jpg
20190517_170430.jpg [ 75.9 KiB | Przeglądane 51 razy ]
20190517_170456.jpg
20190517_170456.jpg [ 81.57 KiB | Przeglądane 51 razy ]
20190517_170519.jpg
20190517_170519.jpg [ 77.78 KiB | Przeglądane 51 razy ]
20190517_170541.jpg
20190517_170541.jpg [ 55.36 KiB | Przeglądane 51 razy ]

_________________
VENI , VIDI , VICI. (Gajusz Juliusz Cezar - 47 p.n.e.)
Memento ante suam ipsorum mortem totiens Ignavos perire, Fortes autem morte tantum semel frui.
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 30 maja 2019, o 23:58 
Offline
Terra Incognita
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2012, o 18:00
Posty: 1802
Lokalizacja: Sosnowiec
Imię: Paweł
Witraże


Załączniki:
20190517_163237.jpg
20190517_163237.jpg [ 59.68 KiB | Przeglądane 51 razy ]
20190517_163252.jpg
20190517_163252.jpg [ 62.35 KiB | Przeglądane 51 razy ]
20190517_163305.jpg
20190517_163305.jpg [ 64.54 KiB | Przeglądane 51 razy ]
20190517_165842.jpg
20190517_165842.jpg [ 68.66 KiB | Przeglądane 51 razy ]
20190517_170202.jpg
20190517_170202.jpg [ 53.47 KiB | Przeglądane 51 razy ]
20190517_170209.jpg
20190517_170209.jpg [ 81.79 KiB | Przeglądane 51 razy ]
20190517_170324.jpg
20190517_170324.jpg [ 68.92 KiB | Przeglądane 51 razy ]
20190517_170328.jpg
20190517_170328.jpg [ 68 KiB | Przeglądane 51 razy ]

_________________
VENI , VIDI , VICI. (Gajusz Juliusz Cezar - 47 p.n.e.)
Memento ante suam ipsorum mortem totiens Ignavos perire, Fortes autem morte tantum semel frui.
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 31 maja 2019, o 00:00 
Offline
Terra Incognita
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2012, o 18:00
Posty: 1802
Lokalizacja: Sosnowiec
Imię: Paweł
...


Załączniki:
20190517_170347.jpg
20190517_170347.jpg [ 55.68 KiB | Przeglądane 51 razy ]
20190517_170410.jpg
20190517_170410.jpg [ 51.79 KiB | Przeglądane 51 razy ]
20190517_170616.jpg
20190517_170616.jpg [ 28.25 KiB | Przeglądane 51 razy ]
20190517_170632.jpg
20190517_170632.jpg [ 54.72 KiB | Przeglądane 51 razy ]
20190517_170649.jpg
20190517_170649.jpg [ 47.52 KiB | Przeglądane 51 razy ]
20190517_170707.jpg
20190517_170707.jpg [ 57.58 KiB | Przeglądane 51 razy ]

_________________
VENI , VIDI , VICI. (Gajusz Juliusz Cezar - 47 p.n.e.)
Memento ante suam ipsorum mortem totiens Ignavos perire, Fortes autem morte tantum semel frui.
Góra 
 Zobacz profil  
 
Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty sakralne » Obiekty sakralne - Śląskie


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.397s | 16 Queries | GZIP : Off ]