Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Synagogi » Synagogi - Śląskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 6 paź 2010, o 21:42 

Pochwały: 1
Imię: Karolina
Klienci, odwiedzający targowisko przy ulicy Dekerta w Sosnowcu, najczęściej nie mają nawet pojęcia, że w miejscu budek i straganów znajdowała się niegdyś Wielka Synagoga.
Nic w tym dziwnego - nie znajdziemy w pobliżu nawet skromnej tabliczki informującej o przeszłości tego miejsca.
Dowiedziałam sie o jej istnieniu od Babci, opowiadała o Synagodze, kiedy chodziłyśmy razem na zakupy na targ, zwany w Sosnowcu "Halami".

Wielka Synagoga w Sosnowcu została wybudowana w latach 1894-1896, przy ówczesnej ulicy Policyjnej. Jej budowę sfinansowali sosnowieccy kupcy żydowscy.

Niestety... W dniu 9 września 1939 roku została spalona przez okupantów...

Załączniki:
Wielka Synagoga.JPG
Wielka Synagoga.JPG [ 69.71 KiB | Przeglądane 1282 razy ]
Wielka Synagoga 2.JPG
Wielka Synagoga 2.JPG [ 55.44 KiB | Przeglądane 1282 razy ]
Wielka Synagoga....JPG
Wielka Synagoga....JPG [ 64.93 KiB | Przeglądane 1282 razy ]

Post Napisane: 7 paź 2010, o 20:51 
Moderator

Synagoga kiedyś: http://www.jewishgen.org/yizkor/Sosnowi ... tml#Page40

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 8 paź 2010, o 07:30 
Przyjaciel

Imię: Małgosia
To chyba nie był dom modlitwy a kamienica, w której mieszkał Salomon Henoch Rabinowicz. Ostatnio coś na jego temat (i na temat kamienicy) pisała Wyborcza - turyści tam przystają i patrzą :rotfl3:
(może szkieletek :rotfl2:). Tablica tam ma być jakaś, czy inna forma upamiętnienia.

Tak przemyślałam i doszłam do wniosku, że jak mieszkał tam wielki człowiek i dom modlitwy mógł być.

Ja mam w zasobach tylko tyle

Obrazek

Post Napisane: 8 paź 2010, o 14:54 

Już Gon Dziki, co po nieboskłonie gna, wkleja zdjęcia :-)

Na początek, wspomniany przez Hipcię, dom cadyka Salomona Henocha Rabinowicza.
Jest to ogromna, wyremontowana niedawno kamienica, przy ul. Targowej 12.

Salomon Henoch Rabinowicz był jednym z najsłynniejszych cadyków w przedwojennej Polsce, a zarazem jednym z najbogatszych ludzi w naszym kraju przed II Wojną Światową.
Urodził się w Radomsku w 1882 roku, w ortodoksyjnej rodzinie chasydzkiej. Od młodości studiował Torę.
Był ostatnim rabinem z dynastii radomszczańskiej.

Gdy w 1911 roku, po śmierci ojca, odziedziczył jego majątek, szybko pomnożył go za pomocą kilku udanych inwestycji zagranicznych. Rabinowicz miał wyraźną smykałkę do interesów i dobrych transakcji. Wkrótce wzbogacił się o kilka fabryk tekstylnych w Łodzi, Będzinie i Sosnowcu, zakupił ponadto udziały w wielu okolicznych fabrykach i zakładach.
Zagadką pozostaje, czemu po I Wojnie Światowej osiedlił się właśnie w tym ostatnim mieście i w dodatku w samym jego centrum, pomimo posiadania licznych nieruchomości w Krakowie i Warszawie. Był przeszło 20 lat mieszkańcem Zagłębia.

Z uwagi na swoją majętność, w swojej działalności religijnej nigdy nie był zależny od jakiegokolwiek wsparcia finansowego. Nie tylko nie musiał przyjmować darów i pomocy.
Sam wspierał żydowskie instytucje charytatywne oraz szkolnictwo.

Rabin Rabinowicz założył w Polsce sieć szkół jesziwa zwaną Keter Torah (Korona Praw). Całością kierował jego zięć, Rabbi Dawid Hacohen Rabinowicz, który był odpowiedzialny za wysoki poziom nauczania.
W sumie szkół tych ich 36, naukę pobierało w nich tysiące młodych Żydów. Były sławne na całą Polskę.
Wspomniane wyżej jesziwy to religijne szkoły żydowskie, gdzie chłopcy (13-14 lat) mogli kontynuować naukę po ukończeniu chederu czyli szkoły początkowej.
Najważniejsza jiszwa, zwana Kibbutz Gavoah, znajdowała się w Sosnowcu. Studiowało w niej 150 uczniów.

W chwili wybuchu II Wojny Światowej Rabin Rabinowicz przebywał, wraz z rodziną,w Krynicy. Nie skorzystał z możliwości ucieczki z Polski. W grudniu 1940 roku trafił do getta warszawskiego, gdzie był członkiem Rady Religijnej.
Został zamorodowany 1 sierpnia 1942 roku, podczas rewizji przeprowadzonej w mieszkaniach. Razem z nim Niemcy wymordowali około 150 osób, w tym rodzinę Rabinowicza.
Grób słynnego cadyka znajduje się na cmentarzu żydowskim w Warszawie, przy ul. Okopowej.

p.s. nr 1: pragnę zaznaczyć, że na przepieknej kamienicy, w której cadyk mieszkał, nie zaobserwowałam nawet maciupciej tablicy informacyjnej...

p.s. nr 2: nadmieniam tym samym, iż z całą pewnością nikt nie mógł mnie pomylić z turystą.
Nie jestem turystą i nie wyglądam, jak turysta. :-) :-) :-)
Turyści nie jeżdżą na ognistych rumakach i zwykle im dobrze patrzy z oczu.
Gdyby to o mnie była mowa w artykule (a rzeczywiście, ze trzy razy pstrykałam fotki "temu budynku" w ciągu ostatnich 10 dni), w gazecie stałoby: "Dom słynnego cadyka coraz częściej fotografowany przez podejrzanie wyglądające typy".

Załączniki:
Dom cadyka.JPG
Dom cadyka.JPG [ 56.25 KiB | Przeglądane 1243 razy ]
Dom cadyka na skos.JPG
Dom cadyka na skos.JPG [ 59.91 KiB | Przeglądane 1243 razy ]

Post Napisane: 8 paź 2010, o 15:01 

Się rozpisałam, że aż strach!!!

Teraz czas na Dom Modlitw z ulicy Modrzejowskiej.
Od razu mamy odpowiedź na pytanie zadane przez Hipcię jakiś czas temu w innym, lecz bliźniaczym wątku.

viewtopic.php?f=6&t=2499&start=0

Stare zdjęcie z Księgi Pamięci ukazuje właśnie sfotografowany dziś przeze mnie budynek.
Naliczyłam jedenaście okien. Albo dwa kolejne znajdowały się od podwórza, albo, tradycyjnie, zostały domalowane.

Trochę się ta kamienica przez lata zmieniła :-)

Załączniki:
Dom Modlitw ul. Modrzejowska.JPG
Dom Modlitw ul. Modrzejowska.JPG [ 81.15 KiB | Przeglądane 1242 razy ]
Dom Modlitw Modrzejowska.jpg
Dom Modlitw Modrzejowska.jpg [ 43.99 KiB | Przeglądane 1242 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Synagogi » Synagogi - Śląskie