Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Cmentarze I WŚ » Cmentarze I WŚ - Małopolskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 29 maja 2011, o 20:05 

Imię: Tomek
Cmentarz położony na zboczu wzgórza Wysoto. Najlepsze dojście od strony Wysowej; przy znaku należy wspiąć się prostopadle do drogi aż do leśnego duktu. Na nim należy skręcić w lewo i przejść ok. 200m aż do wąwozu. Następnie 200-300m w górę i skręcić w lewo w las. Od wąwozu cmentarz znajduje się ok. 300m w pobliżu szczytu. Od początku wąwozu po prawej stronie na drzewach znajdują się czarno białe oznaczenia dojścia do cm.

wsp. N 49"25'41,7'' E 21"12'10,6''

projekt: Dušan Jurkovič

pow. 135 m2

Pochowani:
-10 żołnierzy austro-węgierskich
-50 żołnierzy rosyjskich

stan na 20.05.2011

Stan cmentarza jak widać jest opłakany. W związku z tym mam w jesiennych planach w miarę możliwości trochę posprzątać i poukładać kamienie z którego zbudowane są krawędzie kwater. Jeżeli ktoś z forumowiczów posiada jakieś informacje na temat pochowanych tam żołnierzy lub inne dane na temat tego miejsca to proszę o kontakt. Chętnych zapraszam do współpracy.

Załączniki:
1.jpg
1.jpg [ 57.13 KiB | Przeglądane 509 razy ]
2.jpg
2.jpg [ 60.27 KiB | Przeglądane 509 razy ]
3.jpg
3.jpg [ 66.51 KiB | Przeglądane 509 razy ]
4.jpg
4.jpg [ 61.66 KiB | Przeglądane 509 razy ]

Post Napisane: 30 maja 2011, o 00:00 
Muszkieter

Imię: Marek
Mogę jedynie podać informacje dotyczące pochowanych na tym cmentarzu z Drogomira.

Wszyscy żołnierze austro-węgierscy są znani z nazwiska, z Rosjan nikt. Daty śmierci to marzec i kwiecień 1915 roku, a więc tzw. Bitwa Wielkanocna, czyli potężne uderzenie rosyjskich korpusów przerzuconych na front karpacki po kapitulacji przemyskiej twierdzy.
Spoczywają tu żołnierze z 3 Regimentu Cesarskich Strzelców Tyrolskich z Rovereto , 87 Regimentu Piechoty z Poli oraz 20 Batalionu Strzelców Polowych z Cormons.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 5 cze 2011, o 22:56 

t_rex napisał(a):
Jeżeli ktoś z forumowiczów posiada jakieś informacje na temat pochowanych tam żołnierzy lub inne dane na temat tego miejsca to proszę o kontakt. Chętnych zapraszam do współpracy.

Z tego co wiem, dokumentację i plany rekonstrukcji ktoś już robi. Nie jestem upoważniony do sypania nazwiskami (adresami, kontaktami itd), ale o ile wiem, to gdzieś w kwietniu dwóch znanych zachodniogalicyjskich cmentarzoznawców robiło obmiary obecnego stanu cmentarza - bodaj we współpracy z dwoma pasjonatami z Wysowej, o ile niczego nie pokręciłem. Jeżeli nie chodzi o kogoś, z kim Ty współpracujesz - to lepiej się zorientować, kto jeszcze chce Wysotę rekonstruować i jakie ma zamiary. Żeby nie doszło do tego, że niezależnie dwie różne ekipy jednocześnie ruszają z remontem - szkoda nerwów, a przede wszystkim nakładów czasowych i pieniężnych, które można by jakoś inaczej wykorzystać.

Post Napisane: 8 cze 2011, o 00:31 
Muszkieter

A jak ma ów remont, czy remonty wyglądać? Czy jakaś chętna do pracy para rąk się przyda? Nigdy w tamtych rejonach nie byłem, i chciałbym to zmienić. A przy okazji zrobić dobry uczynek, a także poznać ciekawych ludzi. Jeśli oczywiście termin byłby dla mnie, a raczej mojej pracy, sprzyjający.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 8 cze 2011, o 22:23 

Jeden namiar na osobę która się tym cmentarzem interesuje już mam (osoba z Wysowej) Jeszcze się z nią nie kontaktowałem, ale wkrótce to zrobię. Jak coś będę wiedział to napiszę. A co do remontu to z powodu niewielkiej ilości czasu myślałem na razie o posprzątaniu i poukładaniu kamieni które się poobsuwały. Myślę też o jakiejś tablicy informacyjnej. Wyjazd planuję na przełomie września i października.

Post Napisane: 8 cze 2011, o 23:41 

Niestety ja o sprawie wiem tyle, co napisałem wyżej. Więcej pewnie dałoby się wyciągnąć na forach austro - węgierskim i beskido - niskim ;) , choć zadanie tam pytania o remont może się na mój nos spotkać z różnymi reakcjami. W miarę wolnego czasu też chętnie wpadłbym pomóc, ale jak zwykle - nie wiadomo, czy ten czas będzie wolny akurat.

Post Napisane: 9 cze 2011, o 00:38 
Muszkieter

Takie pospolite ruszenie w zasadzie może tylko posprzątać, wyciąć zarośla, poukładać kamienie, etc. Dlatego chyba lepiej nazwać to porządkowaniem
Ale to już jest coś. :)

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 9 cze 2011, o 21:20 

Remont to w przypadku tego cmentarze to może zbyt wiele powiedziane, bo jest to kilka kwater obłożonych kamieniami ale co racja to racja, więc jesienią jadę na porządki. :jupi:

Post Napisane: 5 lip 2011, o 10:09 

Imię: Staszek
Zdarzyło mi się kiedyś być jeden jedyny raz na Cm.50 i 49 przy granicy, za Blechnarką mocno skrytykowanym za ,,radosną twórczość,, przy rekonstrukcji. Krytykantom wiele się tam nie spodobało ale sami palcem nie ruszyli by zrobić cokolwiek na 50. Na 49 na starych krzyżach były podobno oryginalne nieśmiertelniki poległych więc może i tu były? Te obecne krzyże z patyków powiązanych sznurówkami do butów zrobiły na mnie bardzo przygnębiające wrażenie i to one najbardziej proszą się o wymianę plus może jakiś płot bo taki pewnie kiedyś był, kamieni natomiast szczególnie tych na samych mogiłach za bardzo bym nie ruszał i nie przestawiał bo może się okazać,że zaraz pod nimi są kości...

Post Napisane: 5 lip 2011, o 18:15 
Muszkieter

Cytuj:
Na 49 na starych krzyżach były podobno oryginalne nieśmiertelniki poległych

Chyba raczej chodziło o tabliczki nagrobne. W armii Austro-Węgier używano nieśmiertelników w postaci metalowego szkaplerzyka z karteczką z danymi żołnierza w środku, zawieszonego na rzemyku. Takie na wolnym powietrzu długo by nie przetrwały. Rosjanie nieśmiertelników nie używali w ogóle.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 29 gru 2016, o 18:10 
Bratnia dusza

Imię: Waldemar
Miałem przyjemność rozmawiać z osobą, która założyła "słoik" na wpisy na cmentarzu. Po co ten słoik? Abo żeby wpisywali się do niego turyści odwiedzający to miejsce. W związku z położeniem tego cmentarza (poza szlakami), żadna instytucja publiczna nie chce dać pieniędzy na jego odbudowę (argumentując iż ruch turystyczny jest tam znikomy, więc całość przedsięwzięcia chybiona). Ten cmentarz najlepiej prezentuje się w jesiennych barwach (tegoroczne listopadowe ujęcia):
Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 5 sty 2017, o 10:41 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
"W związku z położeniem tego cmentarza (poza szlakami), żadna instytucja publiczna nie chce dać pieniędzy na jego odbudowę (argumentując iż ruch turystyczny jest tam znikomy, więc całość przedsięwzięcia chybiona)."

Więc idzie o czystą komercję/reklamę a nie o pamięć 60 żołnierzy.To jest :( a koszt zapewne byłby niewielki.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 8 maja 2018, o 21:46 
Bratnia dusza

Spojrzenie z sierpnia 2013:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I października 2017:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 6 sie 2018, o 18:55 
Bratnia dusza

Zimowe spojrzenie z lutego 2016:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Cmentarze I WŚ » Cmentarze I WŚ - Małopolskie