Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 476 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 24  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 30 sie 2013, o 19:57 
Moderator

Imię: Sławek
Podobnie jak w Hyde Parku można by było utworzyć w Fortyfikacjach poddział „Zagadki fortyfikacyjne” i w nim zadawać pytania konkursowe?

odeśpij trudy swej podróży....

Post Napisane: 31 sie 2013, o 02:29 

Imię: Marek
Gryzley napisał(a):
Podobnie jak w Hyde Parku można by było utworzyć w Fortyfikacjach poddział „Zagadki fortyfikacyjne” i w nim zadawać pytania konkursowe?

Dobra propozycja, ale należy sprecyzować:
Kto zadaje pytanie?
Czy jest dyplom Aufa?

Ja proponuję jeden konkurs tygodniowo.

Post Napisane: 31 sie 2013, o 21:32 
Moderator

Imię: Sławek
Kolejne pytanie mogłaby zadawać osoba, która "rozwiązała" zagadkę, a z dyplomem to nie wiem jak by to zrobić.
Ewentualnie osoba która wygrała, tworzy nowy wątek (pod wątkiem "Zagadka Aufa") w "przyszłym" poddziale np. Zagadki fortyfikacyjne i sama wystawia dyplom.

odeśpij trudy swej podróży....

Post Napisane: 31 sie 2013, o 21:35 
Moderator

Pochwały: 3
Imię: Asia
Z dyplomem można by zrobić podobnie jak na innym forum obserwuję: na Werttrew'skim: tam za zagadki otrzymuje się punkty, można zatem sumować punkty, powiedzmy pod koniec tygodnia / miesiąca i wtenczas wyłaniać osobę (I miejsce), która zdobyła w danym tygodniu / miesiącu najwięcej punktów.

Post Napisane: 2 wrz 2013, o 19:43 
Moderator

Imię: Franz
Witam,
Mamy 13 wątków o fortyfikacjach "Linii Maginot". Zgodnie z regulaminem został utworzony nowy poddział w "Fortyfikacjach Zagranicznych". Chwilowo należy do najmniejszych na forum, ale mam cichą nadzieje, że podobnie jak inne działy na forum, będzie się rozrastał. Niebawem powinna pojawić się ikonka. Chwilowa jest najlepsza, bo jedyna. Liczę, że pojawią się ciekawe kontrpropozycje.

Auf... pozdrawia

Post Napisane: 8 wrz 2013, o 00:16 
Moderator

Mamy ikonkę w dziale "Linia Maginot".

Auf...

Post Napisane: 9 wrz 2013, o 20:19 
Bratnia dusza

Imię: Piotr
Cytuj:
W wątku "Gdańsk - Westerplatte - Stanowisko dowodzenia artylerii nadbrzeżnej" w dziale Fortyfikacje polskie do 1939 roku ktoś napisał:
Cytuj:
Cytuj:
Podczas przygotowań do obrony WST na Westerplatte w 1939 roku obiekt uzbrojono i w powiązaniu z ogniem innych placówek przygotowano, pod nazwą placówka ''Fort'' do obrony przeciwdesantowej.

Słuszna uwaga. Stanowisko zostało adaptowane i włączone w "Plan obrony Westerplatte". Stanowiło jedno z jego ogniw. Mogło być uzbrojone dopiero podczas przygotowań do obrony w 1939 roku. Brało udział w walkach. Nie przesuwałbym tego wątku.

Zawsze ktoś może założyć nowy wątek lub dopisać to co wie o roku 1939 do już istniejącego Westerplatte – pamięci bohaterów.
Nadal jestem za przeniesieniem.

Post Napisane: 9 wrz 2013, o 22:50 

forty44 napisał(a):
Cytuj:
W wątku "Gdańsk - Westerplatte - Stanowisko dowodzenia artylerii nadbrzeżnej" w dziale Fortyfikacje polskie do 1939 roku ktoś napisał:
Cytuj:
Cytuj:
Podczas przygotowań do obrony WST na Westerplatte w 1939 roku obiekt uzbrojono i w powiązaniu z ogniem innych placówek przygotowano, pod nazwą placówka ''Fort'' do obrony przeciwdesantowej.

Słuszna uwaga. Stanowisko zostało adaptowane i włączone w "Plan obrony Westerplatte". Stanowiło jedno z jego ogniw. Mogło być uzbrojone dopiero podczas przygotowań do obrony w 1939 roku. Brało udział w walkach. Nie przesuwałbym tego wątku.

Zawsze ktoś może założyć nowy wątek lub dopisać to co wie o roku 1939 do już istniejącego Westerplatte – pamięci bohaterów.
Nadal jestem za przeniesieniem.

Podaj logiczny powód aby przenieść wątek. Moim zdaniem, miejsce to zwane Placówką Fort, znane jest zdecydowanie z roli jakie spełniło we wrześniu

Post Napisane: 13 wrz 2013, o 09:23 
Bratnia dusza

Cytuj:
Podaj logiczny powód aby przenieść wątek. Moim zdaniem, miejsce to zwane Placówką Fort, znane jest zdecydowanie z roli jakie spełniło we wrześniu

We wrześniu 1939 roku obsadzono załogą kilka fortów Warszawy, Krakowa i innych twierdz i nikt nie uważa ich za fortyfikacje polskie chociaż broniły się ''dłużej lub krócej''. Wspomina się czasami o tym w literaturze ale ogółowi społeczeństwa sprawa jest mało znana.
Natomiast forty Różana, Piątnicy i innych zostały wzmocnione schronami bojowymi (w większości ''polowymi'') okopami i przeszkodami inżynieryjnymi i zaliczamy je do fortyfikacji polskich (co nie przeszkadza przedstawianiu ich także jako twierdze rosyjskie). Wspomina się czasami o tym w literaturze ale ogółowi społeczeństwa sprawa jest mało znana.
Placówka ''Fort'' powstała w okolicy stanowiska dowodzenia artylerii nadbrzeżnej, w którym prawdopodobnie na otwartym stanowisku ustawiono ckm a reszta obrońców walczyła na improwizowanych stanowiskach polowych. Sam schron dowodzenia nie został w jakikolwiek sposób przebudowany czy dostosowany do roli schronu bojowego, mógł natomiast stanowić schron bierny. Wspomina się czasami o tym w literaturze ale ogółowi społeczeństwa sprawa jest mało znana.
Tyle wiem ja (oczywiście mogę się mylić i to bardzo).

Tak jak pisałem wcześniej jeśli Masz inne ciekawe informacje lub zdjęcia zaprezentuj je (można założyć wątek Westerplatte - wartownie i placówki bez pomników, cmentarzy,T 34 i innych nie związanych bezpośrednio z tematem wpisów.
Na dobry początek zdjęcie i powodzenia przy zakładaniu . nowego wątku.

Załączniki:
Komentarz: źródło: internet
Placówka FORT.jpg
Placówka FORT.jpg [ 85.27 KiB | Przeglądane 625 razy ]

Post Napisane: 13 wrz 2013, o 10:37 
Moderator

Wątek "Gdańsk - Westerplatte - Stanowisko dowodzenia artylerii nadbrzeżnej" został przeniesiony kilka dni temu.

Post Napisane: 13 wrz 2013, o 10:44 
Bratnia dusza

Widziałem i dziękuję ale mimo upływu czasu ''czułem się w obowiązku'' udzielenia odpowiedzi Masterowi.

Post Napisane: 13 wrz 2013, o 20:54 
Bratnia dusza

Czytelnictwo moich postów na tym FORUM należy do ''niszowych'' (więc moja propozycja może wyglądać na misję samobójczą) ale proponuję nowy poddział pt Artyleria i radary zawierający stałe stanowiska i podstawy artylerii nadbrzeżnej, zaporowej i przeciwlotniczej oraz stałe stanowiska radarów: FuMG 65 "Würzburg-Riese", ,FuMO 214 „Würzburg-Riese”, FuMO 371 „Jagdschloss”, itp.

Cześć,
Potrzebowałbym nazwy działu, która by pasowała do istniejących już na forum.

Auf...

Post Napisane: 13 wrz 2013, o 23:03 
Moderator

Mam bardzo mieszane odczucia przy wyodrębnianiu nowych działów. "Linia Mołotowa" wzbudzała zainteresowanie do momentu utworzenia nowego działu. "Pozycja Pomorska" nie ma nawet swojej ikonki. "Fortyfikacje w Czechach", w moim odczuciu stały się "niszowymi" (określenie Forty44), mimo że należą do jednych z najciekawszych w Europie. Zastosowane rozwiązania często przewyższają francuskie "pierwowzory".

Napisz proszę o przewidzianej, Twoim zdaniem, optymalnej lokalizacji działu w strukturze forum. Dodaj kilka słów komentarza na temat zakresu tematycznego (chodzi o niemieckie, czy też polskie baterie nadbrzeżne).

Auf...

Post Napisane: 14 wrz 2013, o 00:09 

forty44 napisał(a):
Czytelnictwo moich postów na tym FORUM należy do ''niszowych''

Dlaczego? Ja je czytam i napisem kilka trafnych komentarzy :D . Ale ma pytanko. Są baterie zaporowe i przeciwlotnicze. Czy to nie to samo? Baterie nadbrzeżne i zaporowe, co się znalazły na forum, należą do obrony wybrzeża.

forty44 napisał(a):
Placówka ''Fort'' powstała w okolicy stanowiska dowodzenia artylerii nadbrzeżnej,

Co do placówki Fort. Nie kłóć się ze mną więcej, kiedy masz rację. :jupi:

Pytanie:
Dlaczego na OWŚ zamykane są tematy? Komu temat <Punkt oporu "Bobrowniki" - budowa autostrady A1> przeszkadzał? :shock:

Post Napisane: 14 wrz 2013, o 00:25 

Master napisał(a):
Dlaczego na OWŚ zamykane są tematy? Komu temat <Punkt oporu "Bobrowniki" - budowa autostrady A1> przeszkadzał? :shock:

Chyba napisałem wyraźnie...

Post Napisane: 14 wrz 2013, o 16:35 
Bratnia dusza

''Myślałem'' o artylerii i radarach niemieckich w dziale Fortyfikacje niemieckie do 1945 roku.
Faktycznie, prezentowane do tej pory baterie przeciwlotnicze mogą wywołać mylne wrażenie że występują one tylko na wybrzeżu (chociaż właśnie tam są ''największe'' i jest ich ''najwięcej''), ale mniejsze podstawy dla dział przeciwlotniczych występują na terenie całego kraju między innymi w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi itd. Podstawy pod radary także rozsiane są po całej Polsce (większość należała do Luftwaffe a tylko część do Kriegsmarine).
Też zauważyłem ''zamieranie'' tematów po utworzeniu nowego działu (ludziom nie chce się głębiej sięgać?) i dlatego nazwałem to ''misją samobójczą'' (są już takie działy gdzie sam sobie piszę i prawie sam (+15-20 osób lub w porywach 25 gdy ''strzelę jakąś gafę'' :rotfl3: ) sobie czytam. Może poczekajmy aż Ktoś się dołączy (nie ukrywam że liczę na Burzę, przynajmniej w temacie radarów i artylerii).

Baterie zaporowe, ''przeciwlotniczo-przeciwokrętowe'' lub inaczej uniwersalne (Sperrbatterie, Flak und Küstenbatterie, Flak und Sperrbatterie) budowano na wydmach w pobliżu brzegu morskiego, w takim układzie by mogły prowadzić ogień zarówno do celów morskich jak i powietrznych. Najczęściej stanowiska dział rozmieszczano wokół stanowiska dowodzenia i kierowania ogniem półkolem od strony morza (niekiedy stanowiska przednie umieszczano niżej) co pozwalało w szerokich sektorach strzelać ze wszystkich dział do okrętów nieprzyjaciela. Dla lepszego skupienia ognia przeciwlotniczego stanowiska dział lokalizowano w tej samej odległości (często ''na promieniu'') od kopuły dalmierza (także te później dobudowane)(oczywiście są wyjątki między innymi w Jastarni, Helu itd.).
Baterie typowo przeciwlotnicze (Flakbatterie) budowano w głębi lądu i były przeznaczone wyłącznie do zwalczania celów powietrznych (istnieją informacje o wyposażeniu baterii w Świnoujściu w amunicję przeciwpancerną do zwalczania celów naziemnych i udziału w walkach w roku 1945).

Post Napisane: 14 wrz 2013, o 21:19 
Bratnia dusza

Imię: Paweł
Franz Aufmann napisał(a):
Mam bardzo mieszane odczucia przy wyodrębnianiu nowych działów. "Linia Mołotowa" wzbudzała zainteresowanie do momentu utworzenia nowego działu. "Pozycja Pomorska" nie ma nawet swojej ikonki. "Fortyfikacje w Czechach", w moim odczuciu stały się "niszowymi" (określenie Forty44), mimo że należą do jednych z najciekawszych w Europie. Zastosowane rozwiązania często przewyższają francuskie "pierwowzory".
...

Ależ nie można oceniać działów pod kątem zaawansowania konstrukcji itd.
Ruch w dziale zależy od osób odwiedzających konkretne umocnienia. To potęguje ruch w wątkach. To że dział stał się działem niszowym jeśli chodzi o ruch, nie znaczy że jest nieprzydatny, zawiera informacje które mogą odnaleźć osoby poszukujące informacji. Przywołane umocnienia czeskie - brak ruchu w wątkach opisujących schrony, ile osób rocznie z forum odwiedza te schrony? Podobnie jest / będzie np z linią mołotowa czy maginota w pewnym sensie z założenia te działy będą martwe. Grunt by zawierały jak najwięcej informacji by ktoś mógł skorzystać.
Działu umocnień nie można porównywać do innych w stylu cmentarzy, ratusze itp, gdzie praktycznie każdy coś może sobie wrzucić po popołudniowym spacerku

Post Napisane: 16 wrz 2013, o 00:33 

Niemiecka obrona przeciwlotnicza i wybrzeża do 1945 roku - moja propozycja tytułu nowego działu. W tej chwili większość wątków dotyczy baterii przeciwlotniczych i lub zaporowych na wybrzeżu. Wszystkie inne podstawy pod radary można by zaliczyć do obrony przeciwlotniczej. Dzisiaj sporo szukałem w necie na ten temat. Zaq mnie uprzedził i wstawił wreszcie zdjęcie radaru, gdyż do tej pory pojawiały się tylko podstawy. Podstawy wykonywane były według tego samego schematu. Czy dział będzie atrakcyjny jak pojawi się 20 wątków w temacie podstawa radaru w miejscowości a, b, c i d? Może wszystkie podstawy należałoby zbierać w jednym wątku z uaktualnianą mapką ?

Post Napisane: 16 wrz 2013, o 08:57 
Bratnia dusza

Imię: Mateusz
Już masz dział obrony przeciwlotniczej.

Post Napisane: 28 wrz 2013, o 20:09 
Bratnia dusza

Mate napisał(a):

Większość tam prezentowanych obiektów to ''obrona bierna'' a rozmawiamy o ''obronie czynnej'' [artyleria plot. i radary (które także miały różne przeznaczenie: dla Kriegsmarine, dla Luftwaffe, w tym dla FLAK-u oraz radary w ośrodkach badawczych).

Więc czy poddział miałby powstać w wątku Fortyfikacje niemieckie do 1945 roku czy Obrona przeciwlotnicza (która nie posiada przedziałów ''czasowych'' i ''państwowych'') to sprawa wtórna.

Baterie na stanowiskach stałych mogą wyglądać tak:
Załącznik:
plot. mały.JPG
plot. mały.JPG [ 127.84 KiB | Przeglądane 489 razy ]

lub tak:
Załącznik:
plot. większy.JPG
plot. większy.JPG [ 196.91 KiB | Przeglądane 489 razy ]

Artyleria plot. na stanowiskach stałych mogła wyglądać tak:
Załącznik:
działko małe.jpg
działko małe.jpg [ 23.79 KiB | Przeglądane 489 razy ]

lub tak:
Załącznik:
działko większe.JPG
działko większe.JPG [ 35.68 KiB | Przeglądane 489 razy ]

a na staniwiskach polowych tak:
Załącznik:
działko jeszcze większe.jpg
działko jeszcze większe.jpg [ 76.79 KiB | Przeglądane 489 razy ]

Rozdziel powyższe zdjęcia do odpowiednich działów i zachowaj ''myśl przewodnią'': Obrona przeciwlotnicza - twierdz, zakładów przemysłowych, lotnisk i miast (forteczna, stała, półstała i polowa).

Życzę powodzenia i czekam na ''konstruktywną'' odpowiedź a nie:
Mate napisał(a):

Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 476 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 24  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne